Edicioni shqiptar i UEFA CFM, një histori suksesi!

Futboll

Edicioni shqiptar i UEFA CFM, një histori suksesi!

Më: 25 qershor 2022 Në ora: 15:04
Edicioni shqiptar i UEFA CFM, një histori suksesi!

Është përmbyllur me ceremoninë e diplomimit edicioni shqiptar i programit të njohur “Certificate in Football Management” (UEFA CFM), që organizohet nga Akademia e UEFA-s, Shkolla Zvicerane e Administrimit Publik (IDHEAP) e Universitetit të Lozanës, dhe në bashkëpunim me Federatën Shqiptare të Futbollit.

Një edicion i suksesshëm që u zhvillua për herë të parë në vendin tonë e që zgjati 9 muaj, ku morën pjesë profesionistë të botë së futbollit nga disa vende të botës si nga Gjermania, Hungaria, Bullgaria, Kroacia, Bullgaria, Azerbajxhani, Lituania, Kosova si edhe nga Shqipëria.

Në ceremoninë e zhvilluar në ambientet e stadiumit “Air Albania” morëm pjesë edhe Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, Sekretari i Përgjithshëm i FSHF-së, Ilir Shulku, përfaqësuesi i UEFA-s, Denis Bastari, si edhe përfaqësuesit e Akademisë së UEFA-s, profesorë dhe lektorë të këtij programi.

Presidenti Duka në fjalën përshëndetëse vlerësoi organizimin e këtij programi mjaft të rëndësishëm mësimor në Shqipëri për të parën herë dhe theksoi se ky program është mjaft i rëndësishëm e i domosdoshëm për çdo individ që punon në një institucion futbolli, për të rritur nivelin e menaxhimit dhe performancës.

“Unë uroj dhe në fakt jam i sigurt se ky program i CFM-së të ketë vlejtur për studentët shqiptarë, por edhe ato të huaj, në rritjen e tyre profesionale. Programi i ‘Certifikimit të Menaxhimit në Futboll’ është shumë i rëndësishëm dhe unë për këtë do të doja të falënderoja UEFA Academy, që ia besoi Federatës Shqiptare të Futbollit organizimin e këtij edicioni për herë të parë në Shqipëri.

Kjo është shumë e rëndësishme për trajnimin tuaj, për përmirësimin tuaj, për rritjen tuaj profesionale, por është shumë e rëndësishme edhe për vetë Federatën, sepse është një eksperiencë që rrit aftësitë organizative të organizatës së FSHF-së që së fundmi ka zhvilluar disa aktivitete të përmasave internacionale”, – tha Presidenti i FSHF-së.

Ndërsa, drejtuesja e këtij edicioni shqiptar në Akademinë e UEFA-s, Alexandra Doncila, u shpreh mjaft e kënaqur për nivelin e organizimit të ofruar nga FSHF si edhe për përkushtimin e treguar nga të gjithë pjesëmarrësit në këtë program, duke i nxituar ato që të synojnë edhe kualifikime të mëtejshme akademike, që mund të përmirësojnë edhe më tej aftësitë e tyre menaxheriale në botën e futbollit. Gjithashtu, gjatë ceremonisë mbajtën fjalë përshëndetëse edhe përfaqësuesi i UEFA-s, Denis Bastari, profesori i Universitetit të Lozanës, Mickaël Terrien dhe Zëdhënësi i FSHF-së, Fatjon Kodra në emër të pjesëmarrësve të këtij edicioni.

Në përfundim u shpërndanë edhe diplomat për të gjithë pjesëmarrësit e këtij programi, të cilët i kaluan me sukses edhe tre provimet e detyrueshme përgjatë 9 muajve.

CFM (Certificate in Football Management) synon të zhvillojë njohuritë teorike dhe praktike të një menaxheri, të rrisë performancën e një drejtuesi të lartë dhe ta afrojë atë me praktikat më të mira të futbollit europian. Ky program është krijuar nga Akademia UEFA dhe partneri i saj akademik, Shkolla Zvicerane e Administrimit Publik (IDHEAP) e Universitetit të Lozanës, dhe prej kohësh u ofrohet federatave anëtare të UEFA-s.

Duhet theksur se ky ishte një test tjetër i kaluar me sukses në rang ndërkombëtar për Federatën Shqiptare të Futbollit, duke iu shtuar eksperiencave pozitive të bashkëpunimit konstant me UEFA-n, që vazhdon t’i besojë FSHF-së organizimin e aktiviteteve apo kompeticioneve të rëndësishme europiane. Një tregues i rritjes së vazhdueshme që FSHF ka pasur vitet e fundit në drejtim të menaxhimit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat