Shqipëria tregon forcën ndaj rivalit

Kemajl Goca Nga Kemajl Goca Më 20 qershor 2023 Në ora: 20:31 Përditësuar në ora: 22:39 më 20.06.2023

Kuqezinjtë të fortë dhe eurogoli i Asllanit

Shqipëria ka shënuar fitore me rezultat 3:1 në konak të Ishujt Faroe, në xhiron e katërt të Grupit E të kualifikueseve për Kampionatin Evropian në futboll.

Është fitorja e dytë rresht për Shqipërinë.

Në minutën e 20-të, Seferi pason për Bajramin dhe ky i fundit kombinon me Asanin, për të kaluar kuqezinjtë në avantazh.

Ishujt Faroe - Shqipëria 1:3

Shënues: Faero  (45+1')  - Bajrami (20'), Asllani (51'), Muçi (90+1')..

Kartona të verdhë: Joensen.

Ishujt Faroe: Gestsson, Sorensen, Vatnsdal, Faero, Davidsen, Joensen (Knudsen 65'), Andreasen (Bjartalid 46'), S. Vatnhamar (Radosavlevq 81') , G. Vatnhamar (Hendriksson 81'), Olsen dhe Edmundsson (Johansen 65'0.

Shqipëria: Berisha, Hysaj, Ismajli, Gjimshiti, Mitaj, Ramadani, Bajrami (Muçi 75'), Asllani (Bare 89'), Asani (Mehmeti 75'), Seferi (Sadiku 89') dhe Cikalleshi (Uzuni 67').

Sokol Cikalleshi i pasaktë nga penalltia në minutën e 32-të, gjuajtjen e tij në këndin e poshtëm të djathtë e ka pritur portieri Gestsson.

Në minutën e 45+1, Odmar Faero ka shënuar me kokë nga rreth 12--13 metra për rezultatin 1:1.

Në minutën e 51-të, Kristjan Asllani shënon eurogol nga rreth 25 metra në këndin e djathtë të epërm, 1:2.

Taulant Seferi në minutën e 64-të në pozitë ideale por ka gjuajtur jashtë shtyllës së djathtë.

Në minutën e 72-të,  fat i madh për Shqipërinë, Johansen godet me kokë ndërsa topi shkoi përskaj shtyllës së djathtë

Ernest Muçi në minutën e 90+1 thellon fitoren në 1:3.

Çekia kryeosn me 7 pikë, pasojnë Shqipëria me 6, Moldavia 5, POlonia 3 dhe Ishujt Faroe me 1 pikë.

Shqipëria fiton

(E pliotësuar) -  90+1' Ernes Muçi thellon epërsinë në 1:3.

90' Lojë me ritëm.

85' Shqiqëria synon edhe golin e radhës.

82' Shqipëria e ruan rezultatin me sukses.

78' Ndeshja po shkon kah fundi.

Shënues: Faero  (45+1')  - Bajrami (20'), Asllani (51'), MUçi (90+1')..

75' Ishujt Faroe mjaft të rrezikshëm.

72' Fat i madh për Shqipërinë, Johansen godet me kokë ndërsa topi shkoi përskaj shtyllës së djathtë.

71' Uzuni me shokë kërkojnë të thellojnë fitoren.

67' Lojë me rivalitet.

64' Shqipëria menaxhon lojën me sukses. Taulant Seferi në pozitë ideale por ka gjuajtur jashtë shtyllës së djathtë.

Ishujt Faroe - Shqipëria 1:2

Shënues: Faero  (45+1')  - Bajrami (20'), Asllani (51').

Ishujt Faroe: Gestsson, Sorensen, Vatnsdal, Faero, Davidsen, Joensen (Knudsen 65'), Andreasen (Bjartalid 46'), Vatnhamar, Vatnhamar, Olsen dhe Edmundsson (Johansen 65'0.

Shqipëria: Berisha, Hysaj, Ismajli, Gjimshiti, Mitaj, Ramadani, Bajrami (Muçi 75'), Asllani, Asani (Mehmeti 75'), Seferi dhe Cikalleshi (Uzuni 67').

58' Lojë me ritëm.

54' Shqipëria më e mirë.

51' Kristjan Asllani shënon eurogol nga rreth 25 metra në këndin e djathtë të epërm, që mund të shpallet edhe më i miri, 48' Edhe më tej 1.1.

Përfundon pjesa e parë. Ishujt Faroe - Shqipëria 1:1.

45+1' Odmar Faero ka shënuar me kokë nga rreth 12--13 metra për rezultatin 1:1.

45' Shqipëria po sulmon.

42' Cikalleshi ka shpërdoruar një rast të mirë, duke gjuajtur jashtë portës.

6' Shqiopëria po tregfon lojë të mirë.

32' Sokol Cikalleshi i pasaktë nga penalltia, gjuajtjen e tij në këndin e poshtëm të djathtë e ka pritur portieri Gestsson.

30' Të dy ekipet po luftojnë me mish e më shpirt.28' Ishujt Faroe po hasin në telashe,.

25' Shqipëria e dominon takimin.

23' Lojë e mirë.

20’ Shqipëria në epërsi me 0:1. Nedim Bajrami ka realizuar pas asistimit të Jasir Asanit.

18' Nuk ka gola ende në këtë 17′ Ramadani jep një top për Asanin dhe ky i fundit provon me një gjuajtje nga distanca, por shkon mbi kuadrat.

13′ Topi ngel në zonë pas një goditje këndi dhe Asllani provon me një gjuajtje potente, e cila shkon mbi kuadrat.

8′ Lojtarët shqiptarë kontrollojnë lojën me disa pasa në zonën e tyre.

5′ Kristjan Asllani provon me një gjuajtje nga distanca, e cila shkon mbi kuadrat.

1′ Cikalleshi del i vetëm përballë portierit dhe gjen rrjetën, por anësorie e anulon për një pozicion të parregullt.

Shqipëria e trimëruar

Shqipëria kërkon fitoren e dytë rresht në Grupin E të kualifikueseve për Kampionatin Evropian në futboll.

Pas fitores me rezultat 2:0 ndaj Moldavisë, sonte duan edhe tjetrën, kësaj radhe në konak të Ishujt Faroe.

Ishujt Faroe - Shqipëria

Ishujt Faroe: Gestsson, Sorensen, Vatnsdal, Faero, Davidsen, Joensen, Andreasen, Vatnhamar, Vatnhamar, Olsen dhe Edmundsson.

Shqipëria: Berisha, Hysaj, Ismajli, Gjimshiti, Mitaj, Ramadani, Bajrami, Asllani, Asani, Seferi dhe Cikalleshi.

Kuqezinjtë për fitoren e radhës

Shqipëria është gati për ndeshjen ndaj Ishujve Faroe. Sfida e tretë në grupin E të eliminatoreve të Euro 2024.

Sylvinho ka vendosur në lidhje me titullarët e takimit të sotëm, duke bërë dy ndryshime krahasuar me takimin e fituar 2-0 ndaj Moldavisë.

Inzaghi zbulon prapaskenën: Kisha rënë dakord me Milanin, por ai i dha fund karrierës sime

Dëmtuan stadiumin “Loni Papuçiu”, Disiplina gjobit me 150 mijë lekë Vllazninë e femrave

Hidhet shorti i Conference League, skuadrat shqiptare mësojnë kundërshtarët e raundit të parë

Tirana kujdes! Batumi pa shumë emër, por në super formë/ Kanë “trajtuar” pak kohë edhe Kvaratskhelian!

Partizan, Bate nuk është ajo e para, ja si ka “rënë”! Të kuqtë shanse reale për kualifikim!

Kristjan Asllani dhe Taulant Seferi nga minuta e parë, janë risitë e trajnerit braziliane.

Me mesfushorin dhe sulmuesin që i zënë vendet Keidi Bares dhe Myrto Uzunit.

Kuqezinjtë janë në kërkim të fitores së dytë radhazi pas triumfit të pastër në duelin e së shtunës në “Air Albania” përballë Moldavisë.