Sezoni i ri i Champions League, ja sa do të fitojnë skuadrat italiane

Futboll

Sezoni i ri i Champions League, ja sa do të fitojnë skuadrat italiane

Më: 25 maj 2024 Në ora: 12:27
Foto ilustrim

“Gazzetta dello Sport” në stendat e gazetave bën një bilanc të çmimeve që do të marrin klubet që do të marrin pjesë në Champions League e ardhshëm.

Për kampionët e Italisë, Interin, si dhe për Juventusin, bonusi i hyrjes duhet të jetë rreth 53 milionë euro.

Ajo e Atalanta është pak më e ulët, rreth 49 milionë euro, ndërsa Milani do të mbledhë rreth 46 milionë për të marrë pjesë në kompeticion.

Bologna, një klub që rikthehet në Europë pas shumë vitesh, do të ketë shifra të ndryshme, rreth 27 milionë euro. Por lajmi interesant ka të bëjë me Romën.

Në bazë të renditjes së UEFA, skuadra kryeqytetase, nëse do të kualifikohej në Champions League, do të fitonte 55 milionë euro. Natyrisht do të bëhet fjalë vetëm për bonusin e pjesëmarrjes, pasi fituesi mund të fitojë deri në 150/155 milionë euro.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat