Gjermanët ndalin Del Piero-n: Do të kërkosh falje?

Futboll

Gjermanët ndalin Del Piero-n: Do të kërkosh falje?

Më: 16 qershor 2024 Në ora: 12:50
Alex Del Piero - majtas

Alex Del Piero u rikthye pas 18 vitesh në ‘skenën e krimit’: në Dortmund kampioni i Juves shënoi golin 2-0 ndaj Gjermanisë në gjysmëfinalen e Botërorit 2006, mbrëmjen e së shtunës ishte i pranishëm për Itali-Shqipëri në Signal Iduna Park në rolin e komentatorit, një nga aktivitetet e tij të shumta pas tërheqjes nga futbolli.

Në Dortmund, Del Piero u njoh jo vetëm nga tifozët e shumtë që i bënin brohoritje dhe duartrokitje, por edhe nga televizioni gjerman që kishte një pozicion në fushë.

Gazetari Alexander Bommes, kur e pa përpara fillimit të ndeshjes, i bëri shenjë që të afrohej dhe më pas e pyeti “nëse donte t’u kërkonte falje” gjermanëve, gjë që Alex e bëri me shumë entuziazëm.

“Doni të kërkoni falje për vitin 2006?”, e pyet gazetari. “Po”, përgjigjet menjëherë Del Piero, të cilit më pas i kërkohet të kthehet drejt kamerës, në mënyrë që gjesti i tij i pendimit publik të arrijë në miliona shikues gjermanë para televizorit në atë moment.

Pinturicchio vendos dorën në zemër: “Më shumë se më fal, vërtet – thotë duke qeshur – më falni, djema!”. “Ndeshje e mirë, faleminderit Alessandro”, e lë të shkojë gazetari gjithashtu shumë i qeshur.

Ishte e martë e 4 korrikut 2006 kur u luajt gjysmëfinalja e Kupës së Botës në Dortmund midis Italisë dhe Gjermanisë: minutat e fundit të kohës shtesë, Fabio Grosso zhbllokoi ndeshjen dhe më pas erdhi goli i dytë i Del Piero-s pas një kundërsulmi perfekt.

Skuadra e Lippit do të fitonte më pas finalen kundër Francës me penallti. Ka pak për të kërkuar falje, duke pasur parasysh edhe goditjen me kokë të Zidane ndaj Materazzi-t…

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat