Vuçiq flet për “diskutimin e ashpër” në panelin me Kurtin

Lajme

Vuçiq flet për “diskutimin e ashpër” në panelin me Kurtin

Më: 25 maj 2022 Në ora: 14:12
Aleksander Vuçiq

Diskutimi mbi Ballkanin Perëndimor, në një panel në kuadër të Forumit Ekonomik Botëror, vu përballë kryeministrin kosovar me presidentin serb sot në Davos të Zvicrës.

Zyra e Kryeministrit të Kosovës e përshkroi këtë takim si “ofrim mundësie për dialog me shumë palë mbi Ballkanin Perëndimor, ka për synim të ndihmojë nxitjen e bashkëpunimit rajonal dhe ndërtimin e partneriteteve të reja ndërkombëtare”, por një version më ndryshe e dha Zyra e Presidentit të Serbisë në një postim në Instagram.

Vuçiq e quajti “diskutim të ashpër” diskutimin mbi të ardhmen e Ballkanit Perëndimor.

“Diskutim i ashpër për të ardhmen e Ballkanit Perëndimor me liderët europianë dhe rajonalë në World Economic Forum”, thuhet në njoftimin e presidencës serbe.

Pjesë e panelit “Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor” ishte edhe ndërmjetësi i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, si dhe liderë të tjerë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat