Tentime për të ndalur zjarrin në kufirin Bullgari – Maqedoni

Maqedonia

Tentime për të ndalur zjarrin në kufirin Bullgari – Maqedoni

Më: 6 gusht 2021 Në ora: 09:27
Ilustrim

 Prefekti i qytetit Simitli, Apostol Apostolov dhe kryetari I këshillit komunal, Vlladimir Hristov, mbrëmë në kufirin me Maqedoninë e Veriut e kontrolluan gjendjen me zjarrin mes Dellçevës dhe Pehçevës dhe u koordinuan për aktivitetet e nevojshme për ndaljen e tij në territorin bullgar.

Sipas Apostollovit, situate është mjaft serioze, ndërsa era e fuqishme që po fryn në rajonin e kufirit mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut, plotësisht po e vështirëson situatën. Ai tha se ka qenë në kontakt të vazhdueshëm me autoritetet në Maqedoni të Veriut, si dhe me zjarrfikëit nga Bllagoevgradi, të përfshirë në shuarjen e zjarrit.

Apostollov thotë se Maqedonia e Veriut është organizuar, ka mjaft njerëz në terren, si dhe helikopterë, por për momentin zjarri nuk mund të ndalet. Sipas informatave me të cilat disponon prefekti I komunës bullgare Simitli, zjarri I ka kapluar fshatrat Negrevo dhe Carnik.

Kryesia e Komunës Simitli u bëri thirrje qytetarëve të cilët jetojnë në lagjet e larta në qytet, në afërsi me kufirin me Maqedoninë e Veriut, të jenë sa më të kujdesshëm dhe nëse nevojitet, të evakuohen nga qyteti.

Lajmi për zjarrin në Maqedoni të Veriut është lajm qendror për mediumet bullgare, të cilat përkujtojnë se vendi I tyre po I ndihmon qyteteve Pehçevë dhe Dellçevë në shtetin fqinj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat