Vota e emigrantëve, varri i abuzimeve...

Opinione

Vota e emigrantëve, varri i abuzimeve...

Nga: Agim Jazaj Më: 20 prill 2021 Në ora: 09:52
Agim Jazaj

Qeveria e “Rilindjes”premtoi edhe votimin e Emigrantëve edhe në zgjedhjet e vitin 2017.

Edhe në vitin 2021 sërish ripremtoi të votonin emigrantët, në vendet ku jetojnë, të cilën edhe këtë detyrim, nuk e realizioi, i mashtroi sërish emigrantët. Dhe mashtrimi i buruar nga krimi, nuk ka të sosur; me dhunimin e ndëshkimin, duke i ndaluar ata të mos vijnë edhe në vendin e tyre!

Nga AGIM JAZAJ U mbylli rrugët, u ngriti prita, nw prag tw 25 Prillit, të mos ushtrojnë këtë të drejtë Universale...

Më 14 shkurt, kur pandemia ishte në pika kulumimi zhvilluan zgjedhje të parakohëshme- bashkëkombasit tanë, shqiptarët e Kosovës, Shteti më i ri i Europës.

Votat e qytetarëve përcaktuan pushtetin e qytetarëve. Dhe nga gjithë anët e botës, erdhën në qëndrat e votimit me mijëra emigrantë, nga gjithë bota dhe hodhën votën për qeverisje e tyre. Qeveria e Kosovës, kur Pandemia ishte në kulmin e egërsimit, nuk u mbylli kufijtë bijëve të tyre, nuk i privoi për të ushtruar Pushtetin e Votës!

25 Prill do të zhvillohen zgjedhjet e radhës në Shqipëri. Kurba e Pandemisë shfaqet dhe konstatohet se e ka ulër “stekën”, pra vjen duke e ulur dhe kurben e infeksionit. Por, qeveria e Rilindjes, edhe pse ka qënë i hapur deri më tani Trau i pikave të kalimit me vendet e botës, Qeveria e Friksimit, Abuzimit ka ngritur Postoblloqet e Ndalim Hyrjeve për emigrantët, madje duke i’i vënë atyre Dënimin me “2 javë Burgim” për kalim pa leje tw kufirit, për të mos ardhur në vendin e tyre, për të mos ushtruar të drejtën universale, votimin për qeverisjen e vendit të tyre!

Ky është krimi i radhës ndaj emigracionit, duke mos lejuar, privuar të ushtrojnë të drejtën e votës, sepse qeverisja e krimit drithërohet nga vota e tyre, nga vota e arsyes, të emigracionit.

Emigranët shqiptarë kanë parë më shumë dhe i kanë syt hapur, nuk mund t’i blesh me thesin e miellit, nuk mund t’i terrorizosh me Fuksat, Patronazhistë të ngritur në sistemin e Rilindjes, nga friksimi dhe ndëshkimi që do tu jap edhe vota e emigrantëve.

E migrantët shqiptarë të endur në gjithë hartën e botës, kanë vënë pak pasur, po kanë nxën edhe mend, janë emencipuar me nivelin e shoqërsië shqiptare, nga standarte që kanë mësuar dhe përvetësuar në vendet e botës dhe të Europës.

Rilinda në ditë e fundit të saj, ngriti thikat edhe ndaj emigracionit, për të mos i pranuar, duke i ndëshkuar ata nëse do të vijnë në vatrat e tyre, pranë prindërve, tu fshijë lotët e shkaktuara nga qeverisja e 8 viteve, ku gjenden në vendin e tyre mes lotëve dhe në vendet e botës të çliruar dhe të qytetruar.

Qeveria e Rilindja në vazhdën e premtimeve, mashtrimeve, ka premtuar edhe për votimin e emigrantëve në vendet ku jetojnë e punojnë, nëpër botë, por Qeveria e Rilindjes i ndalon dhe u privon votimin edhe në vendin e tyre, për të mos Votuar në zgjedhjet e 25 Prillit!

Qeveria e Kosovës 13 vjeçare, nuk i ndaloi emigrantët në votimin e 14 Shkurtit.

Qeveria Shqiptare e Rilindjes- Rivdekjes, i ndalon shqiptarëve të; Mos Votojnë Qeverinë e Tyre të 25 Prillit!

Ky është dallimi dhe krimi, ndaj emigrantëve Shqiptarë!

Emigrantët shqiptarë nuk janë votë Qorre! Ata janë vota e Arsyes. Vota Përcaktuese, që e tmerron qeverinë e Rilindjes.

Kemi qëne pjesë e emigracionit më të madh në Greqi, ku kemi arganizuar dhe transmetuar protesta edhe nëpër rrugët e Athinës, në përkrahje të bashkëkombasve tanë të Kosovës, po edhe të bashkombasve tanë të Maqedonisë së Veriut!

Vota e emigrantëve është Varri i Qeverrisjes që i ka bërë e thelluar varrin Shqipërisë!

Shpërndarja e emigracionit në botë.

Të dhëna i përkasin viteve 2005-2006, por gjithësesi është i ndryshuar, pra i rritur numri

Greqi 6000- 7000 mijë

Itali 250 mije

SH.B. A 150 mijë

Britani e Madhe 50 mijë

Gjermani 15 mijë

Kanada 5 mijë

Belgjikë 5 mijë

Turqi 5 mijë

Francë 2 mije

Austri 2 mijë

Zvicër 1.5 mijë

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat