Zonj.Presidente Vjosa Osmani Sadriu

Opinione

Zonj.Presidente Vjosa Osmani Sadriu

Nga: Adem Bytyçi Më: 18 maj 2021 Në ora: 14:38
Adem Bytyçi

Republika e Kosovës as nuk ka patur dhe as nuk do të këtË Presidente më të aftë dhe sy patrembur se zonj. Vjosa Osmani Sadriu!

Kjo e vërtetë përveç në rastet tjera u kuptuar definitivisht edhe në takimin e Presidentëve të shtetëve të Ballkanit në Samitin Berdo-Brijun të Sllovenisë.

Diskutimi i zonjës Presidente Vjosa Osmani, ishte i veqantë krahasuar me të pranishmit e shtetëve tjera të Ballkanit , në këtë Samit , duke patur parasysh të kaluarën e dhimbshme të Kosovës për shkak të krimeve makabre dhe gjenocidit anti shqiptarë të shtetit Serb në luftën e fundit.

Zonj.Presidente e Republikës së Kosovës Vjosa Osmani, gjatë diskutimit të saj përveç tjerash i'a përmendi në sy Presidentit të Serbisë Alexandër Vuqiq , të gjitha krimet makabre të luftës se Millosheviqit kundër popullatës shqiptare civile në Kosovë ,duke i kujtuar se Serbia duhet sa më parë të ballafaqohet me të kaluarën e saj kriminale , në mënyrë që të përshpejtohen procesët Euro - integruese të shtetëve të rajonit të Ballkanit.

Diskutimi i zonj .Presidente i'a ndriti ftyrën dhe i'a ngriti imazhin e Kosovës dhe popullit të Kosovës në këtë Samit.

Lutemi , që Republika e jonë e Kosovës të këtë gjithmonë Presidente dhe President të kalibrit të zonj. Vjosa Osmani, për ta përfaqësuar dhe mbrojtur me dinjëtet dhe vendosmeri interesatë e Kosovës në takimet më burrështetasit e shtetëve të botës.

Njohja e shkëlqyer e gjuhës Angleze , e bënë shumë komode zonj. Presidente Osmani , me rastin i intervistave me mediat e shtetëve të ndryshme në takimet ndërkombëtare .

Presidenti- Presidentia e një shteti është ftyra numër 1 e një e shtetit dhe e shtetasve të atij shteti!

Zonjës Presidete Vjosa Osmani, i urojmë shëndet, jetë të gjatë dhe të lumtur si dhe suksese të matejshme në postin e Presidentës së Kosovës!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat