Keqpërdorimi i fëmijëve

Opinione

Keqpërdorimi i fëmijëve

Nga: Dibran Demaku Më: 28 gusht 2021 Në ora: 10:18
Dibran Demaku

 

Dikur kishim vetëm një shtëpi botuese që mbante emrin „Rilindja“.Rreth dhe në atë shtëpi botuese ishin pothuajse e gjithë elita intelektuale e kohës.

Kur nga aty botohej dhe dilte në publik një libër i ri ishte si të thuash një ditë e shënuar feste.Themi kështu meqë libri ishte i realizuar edhe artistikisht edhe teknikisht siç ishte më së miri,sepse në atë libër kishin punuar përveq autorit edhe redaktori(i mirëfillt) edhe recenzenti(u mirëfillt) edhe korektori i mirëfillt).

Pas kthesës së madhe që u bë në fillim të viteve të nëntëdhjeta,si në çdo lëmi tjetër të jetës,edhe në botimin e librit filloi ç‘thuarja apo degradimi i gjithçkaje që ishte ngritur më mund dhe dije.

U shkatërrua shtëpia botuese „Rilindja“(me dije apo pa vetëdije),dhe u krijuan si këpurdha pas shiut qindra „shtëpi të ashtuquajtura botuese“ nga matrapazë të ndryshëm që qëllim të vetëm kishin fitimin e lekut për vetëm e tyre.Kriteri i botimit të një libri nuk ishte më vlera artistiek e tij,por cili „autor“ do të paguante më shumë lekë(në fillim marka gjermane ndërsa më tutje euro)?!

Redaktor u bë themeluesi i shtëpisë botuese,recenzent i vëllai apo një i afërm i themeluesit ,edhepse as themeluesi e as „recenzenti“ nuk kishin as shkollimin adekuat e as dijen që kërkohej?!

Dikur të rriturit shkruanin libra për fëmijë,ndërkaq tash shkruajnë libra fëmijët,të cilët i kanë mësuar ende të gjitha shkronjat e alfabetit?!Dhe redaktorët e recenzentët kështu i keqpërdorin fëmijët(i bëjnë poetë e shkrimtarë) fëmijët e prindërve që kanë para?!

Redaktorët dhe recenzentët e „shtëpive botuese“ bëjnë foto me fëmijët(poetë e shkrimtarë) dhe Auto foto i nxjerrin nëpër faqe të ndryshme interneti pa i pyetur fare nëse ata(poetë e shkrimtarë ?!)dëshirojnë që fotozaak e tyre të publikohen apo jo!

Redaktorët dhe recenzentët e „shtëpive botuese“,e bëjnë këtë veprim,që vetë të bëhen të njohur për publikun,dhe si pra publiku të vrapojë drejtë „shtëpive të tyre botuese?!) dhe të botojnë „librat e tyre dhe të fëmijëve të tyre?!

Fenomen edhe më çoroditës është kur sheh se si edhe krijuesë të afirmuar i pëlqejnë matrapazët e „shtëpive botuese“ që pothuajse çdo ditë e nxjerrin në publik nga një libër të ri,thuase libri është trangull apo domate për ushqimin e përditshëm?!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat