Elbasani lara-lara, kthehuni shqiptarë kah e mbara!

Opinione

Elbasani lara-lara, kthehuni shqiptarë kah e mbara!

Florim Zeqa Nga Florim Zeqa Më 27 nëntor 2021 Në ora: 09:50
Mbledhja e dy Qeverive shqiptare

“Që nga “Shqipëria londineze” apo Shqipëria e 1912-s e deri më sot nuk kanë reshtur përpjekjet e shqiptarëve për bashkim kombëtar. Sa e sa gjenerata kanë ikur nga kjo botë me ëndrrën e këtij bashkimi të cilin nuk po e arrijmë dot që 109 vjet rresht! Më mirë do të ishte sikur të mos ndalem fare në deklaratat e Ramës dhe Kurtit për idenë e bashkimit kombëtarë, për shkak se, sikurse njëri (Edi Rama) ashtu dhe tjetri (Albin Kurti), ndryshe thonë e ndryshe veprojnë!

Pavarësia e Kosovës, hapë i madh drejt bashkimit kombëtar

Shpallja e pavarësisë së Kosovës më 17 shkurt 2008 është një hap i madh në rrugën e bashkimit kombëtarë. Sesa do të jetë e gjatë apo e shkurtër rruga e këtij bashkimi, në radhë të parë varet nga ne, sa do të arrijmë në kohë me bërjen e dy shteteve tona (Shqipërisë dhe Kosovës) të fuqishme në aspektin ekonomik dhe ushtarak.

Sa më shumë punojmë e më pak flasim për idenë e bashkimit kombëtar, aq më afër dhe më të bashkuar do të jemi në realizimin e kësaj ëndërre mbarëkombëtare.

Sikur të punonim më shumë e të flisnim më pak rreth kësaj ideje, nuk do të prisnim një shekull e më gjatë se kaq. Bashkimi kombëtar është një proces natyral, të cilin nuk mund ta ndalë dhe ta pengojë askush. Por, sa më parë dhe më shpejt duhet të ndërrojë qasja e politik-bërjes në dy shtetet tona, me heqjen e barrierave artificiale mes Shqipërisë dhe Kosovës, duke filluar nga heqja e pikave kufitare, liberalizimi i tregut (pa tarifa ndërshtetërore) aq më shpejtë do të vije edhe deri tek unifikimi politik si një shtet i vetëm shqiptar në Ballkan.

Kjo do t’i përshpejtonte proceset e çlirimit të shqiptarëve edhe në pjesët tjera të pushtuara nga serbo-malazezët dhe greko-maqedonasit. Ndryshe, për ata që mendojnë të arrijnë më shpejt deri te realizimi i idesë së bashkimit kombëtar, le të punojnë dhe të veprojnë, por gjithnjë duke na bindur me vepra dhe jo më fjalë.

Bashkimi i Mitrovicë, hapi i parë drejt bashkimit kombëtar

Njëri ndër faktorët që ndikon në pengimin e bashkimit të Kosovës dhe Shqipërisë, është ideja e “Mini Shengenit” apo “Ballkanit të Hapur”, pasi ky projekt iu hapë rrugën serbëve dhe rusëve në Ballkanin perëndimor e jo lëvizjes së lirë të qytetarëve të Kosovës drejte shteteve të BE-së.

Për rrahagjoksit që mendojnë ndryshe, hapi i parë drejt bashkimit kombëtar është bashkimi i Mitrovicës, qytetit të ndarë 22 vite më parë, bashkimi i Luginës së Preshevës me Kosovën e kështu më radhë deri në Tivar e Ulqin, deri në Nish e të Molla e Kuqe, pa e harruar asnjëherë Çamërinë dhe Çakorrin e falur pak vite më parë!

Ndër faktorët që i pengojnë integrimet kombëtare apo idenë e bashkimit kombëtar është ideja e Bashkimit Evropian dhe Mini Shengeni apo siç po i thonë së fundmi Ballkani i Hapur, i cili s’është gjë tjetër veçse shtrirje dhe dominim i interesave ruso-serbe në Ballkan. Largimi nga projektet e sipërpërmendura ruso-serbe e lë të hapur rrugën e bashkimit kombëtar, në të kundërtën, me dorën tonë do ta mbyllim derën e madhe të bashkimit kombëtar.

Populli shqiptar 109 vjet pas, është i ndarë në disa shtete të Ballkanit. Edhe pas kaq vitesh shqiptarët gjenden ende nën sundimin grek, serb, maqedonas dhe malazez. Edhe pse i kemi dy shtete të pavarura, Shqipërinë dhe Kosovën me shumicë shqiptare, në mes e kemi “Ballkanin e Hapur” apo gogolin serbo-sllav!

Thyerja e kufirit 22 vite më parë, e kthyer në barrikadë

Ideja e bashkimit kombëtar kërkon vendosmëri dhe guxim, largpamësi dhe veprime unike nga drejtuesit e dy shteteve shqiptare. Vetëm me deklarata dhe hipokrizi nuk e bëjmë dot bashkimin kombëtarë.

Përderisa Serbia e ka guximin të ndërhyjë dhe të cenojë sovranitetin e shteteve tona përmes idesë së “Ballkanit të Hapur”, ne nuk e kemi guximin të bëjmë hapin e parë të heqjes së pikave kufitare mes dy shteteve shqiptare!

Deklaratat e Ramës dhe Kurtit për bashkim kombëtar nuk janë asgjë përveç fjalë boshe për konsum të brendshëm politik. Që të dy (Rama e Kurti) flasin ndryshe e veprojnë ndryshe dhe se ky bashkim varet në fuqinë që mund të krijojmë si dy shtete nga ana ekonomike dhe ushtarake e jo nga fjalët e mëdha të lidershipit kontrovers të idesë së bashkimit kombëtarë.

Sikurse mbledhjet paraprake, edhe mbledhja e shtatë mes dy qeverive shqiptare nuk solli gjë të re në aspektin praktik të heqjes së barrierave artificiale për qytetarët e të njëjtit trung kombëtar, filluar nga taksa rrugore e deri tek tarifat doganore. E veçanta e këtij takimi ishte dominimi i ngjyrës së zezë në sfondin e maskave (fytyrave) të qeveritarëve, tavolina e zezë dhe tepihu i zi, ogur ky jo i mirë për të ardhmen e shqiptarëve!

Bashkimi kombëtar nuk bëhet me hipokrizi, me fjalë të mëdha dhe punë të vogla, nuk bëhet as me spektakle televizive dhe me maskë të bashkimit kombëtar! Si përfundim i këtij shkrimi vjen thirrja logjike; Elbasani lara-lara, kthehuni shqiptar kah e mbara!

Urime 28 Nëntori, dita e flamurit kombëtar!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat