Në kujtim të ditëlindjes së Dr. Ibrahim Rugovës!

Opinione

Në kujtim të ditëlindjes së Dr. Ibrahim Rugovës!

Nga: Adem Bytyçi Më: 2 dhjetor 2021 Në ora: 18:00
Autori

Ky burrë i madh i kombit, diti ta shpëtonte atdheun në çastet më të rënda të tij, kur kërcënohej nga zhdukja e sigurt prej nazi- fashizmi serb.

Dr. Ibrahim Rugova, ishte i pari patriot shqiptarë i cili vendosi themelet e miqësisë Kosovë -SHBA, pa të cilën miqesi faktori ndërkombëtarë nuk do t'ia pranonte luftën e drejtë popullit të Kosovës kundër gjenocidit anti-shqiptarë të shtetit serb në Kosovë.

Për ata që e kuptojnë drejtë çështjen e Kosovës pas çlirimit , e dinë se , Dr. Ibrahim Rugova , i mungon shumë Kosovës në rrugëtimin e saj të shtet-ndërtimit .

Do të tingëllonte shumë e pa drejtë po të mos thuhej se pas shkuarjes në amshim të Dr. Ibrahim Rugovës, pushtetin në Kosovë e morën ata që kishin kurdis atentat kundër tij. Por, nuk deshi zoti, që në këtë pritë makabre të vdiste Dr. Ibrahim Rugova, ky bir i madh i Kosovës dhe i popullit shqiptarë.

Herët a vonë, posi të kalojë një kohë dhe të vlerësohet drejtë kontributi i Dr. Ibrahim Rugovës, për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës dhe kur në pushtet në Kosovë nuk do të jenë më kundërshtarët e Dr. Rugovës, dhe mbeturinat e tyre, me të drejtë mund të thuhet se Dr. Ibrahim Rugova, do të legjitimohej ai baba i kombit!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat