Përmes referendumit serb vazhdon zinxhiri i nërsimeve të Vuçiqit mbi sovranitetin e Kosovës

Opinione

Përmes referendumit serb vazhdon zinxhiri i nërsimeve të Vuçiqit mbi sovranitetin e Kosovës

Sami Arifi Nga Sami Arifi Më 14 janar 2022 Në ora: 19:17
Aleksandar Vuçiq

Për referendumin në shtetin serb presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiqit, nërseu përfaqësuesin e BE-së Josep Borrell, te kryeministri Albin Kurti, që të hapë qendrat votuese të Serbisë në RK-së dhe në këtë mënyrë të cenojë integritetin territorial të shtetit tonë. Borrell, madje, nxitë edhe vendet e QUINT-it që të bëjnë presion për ta realizar qëllimin sovenist të shtetit serb. 

Ndalimi, i referendumit Serbisë përmes qendrave votuese të saj në Kosovë, nga institucionet e RK-së, është i drejtë dhe në përputhje me sovranitetin shtetëror dhe Kushtetues të RK-së.

-Lejimi i veprimit të hapjes së qendrave të votimit të Serbisë në territorin e Kosovës përbën shkelje të Kustetutës së RK-së dhe ligjeve të saj.

-Akti i këtillë nga Serbia është shkelje e integritetit dhe sovranitetit territorial të RK-së. 

-Qyterarët serbë në Kosovë mund të votojnë nëpërmjet postës dhe “Zyrës ndërlidhëse” që është në përputhje të plotë me standartet ndërkombëtare që i praktikojnë në raste të këtilla edhe vendet evropiane.

-Qëndrimi në RK-së, i pozitës dhe i opozitës është sukses, i dya palëve është në përputhje të plotë me respektimin e kushtetutës së RK-së. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat