Qëndrimi i Quint-it befason dhe i papranueshëm

Opinione

Qëndrimi i Quint-it befason dhe i papranueshëm

Nga: Luz Tomaj Më: 15 janar 2022 Në ora: 07:34
Luz Tomaj

Kaherë nuk kam lexuar lajm si këtë që u publikua, pas takimit të ambasadorëve të shteteve të QUINT-it, lajm i cili është tejet befasues dhe i papranueshëm.

Institucionet e shtetit të Kosovës, duhet të reagojnë dhe, shtetet e QUINT-it ti përkujtoni se qëndrimi i marr, është në kundërshtim me të gjitha normat juridike dhe, nuk mund të bazohet në një praktikë të gabuar të shtresave politike të Kosovës në të kaluarën. Me qëndrimin e marr, totalisht, anashkalohen:

- Teoria dhe definicioni mbi dhe për shtetin,

- Normat e të Drejtës ndërkombëtare,

- Normat mbi pavarësinë dhe sovranitetin e shtetit

Kushtetuta e Serbisë është akt juridik, i cili i përket Serbisë dhe aplikohet ekskluzivisht, Brenda dhe vetëm Brenda territorit të Serbisë. Shtrirjen e referendumit, jashtë kufijve të Serbisë, nuk e parasheh as vet Kushtetuta serbe dhe, nuk e toleron as shteti (Kosova) ku pretendon të shtrihet referendumi. Sa për ilustrim, ndonëse nuk kam informacione, shtrohet pyetja se, a e bën të njëjtën gjë Serbia edhe në Bosnje, Kroaci, Mal të Zi… apo vetëm në Kosovë, ose, a ka ndodh gjatë historisë, që për Kushtetutë të një shteti të zhvillohet referendum në dy apo më shumë shtete?!!

Për një ndryshim në Kushtetutë, me referendum, thjesht, e provokon shtetin e Kosovës, madje, nuk i shkon në mend që, nga Kushtetuta ekzistuese, të heq dispozitat, të cilat, Kosovën e konsideron pjesë të Serbisë!!! Së paku, shtetet e Quint-it duhet ta keni të qartë këtë moment.

Ndonëse, shteti i Kosovës, në të kaluarën, totalisht ka dështuar dhe, nuk e ka finalizuar dhe nuk ia ka prezantuar, akoma Serbisë kërkesën për kompensimin e dëmeve të luftës, për krimet gjenocidiale – vrasjeve të shumta, dhunimin e rreth 20 mijë femrave, shpërnguljen nën presion - gjysmës së kosovarëve, se as sot e kësaj dite, Serbia, nuk ofron informacione mbi rreth 1400 të pagjeturve.

Juve, shtetet e QUINT-it, jeni edhe shtetet, më të rëndësishme të Aleancës NATO, falë edhe rrethanave humanitare, me 1999, e shpëtuat popullin Kosovar, të cilin, Serbia përpiqej ta zhduk.

Po e them se, nga DASH-i, përmes rrjetit elektronik, rregullisht më vijn raportet e aktiviteteve. Mu në atë raportim e lexova raportimin e ambasadorëve të shteteve të QUINT-it dhe u befasova. Për këtë, edhe personalisht do I drejtohem DASH-it.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat