Kush mashtroi në Laç me banesat turke?

Opinione

Kush mashtroi në Laç me banesat turke?

Nga: Fahri Xharra Më: 19 janar 2022 Në ora: 12:55
Foto credit: https://www.trt.net.tr/shqip/ballkani

“Zoti Erdogan shkoi personalisht në Laç për ti dorëzuar bashkë me kryeministrin Edi Rama, në mënyrë simbolike çelësat e banesave të reja katër familjeve kurbinase, të cilat do të nisin të jetojnë në kompleksin me 522 banesa, dhuratë e Turqisë me vlerë 42 milion euro.”

Ai tha:”Ne do të vijojmë t’ju qëndrojmë pranë. Shpresoj që kjo miqësi me baza të forta të vijoj deri në pafundësi. Gjatë pandemisë dhe gjatë situatës së ngushtë të gjithë shtetet e fuqishme u kyçën përbrenda, duke mbyllur sytë e tyre, Ne nuk bëmë ashtu, dolëm jashtë kufijve për ti qëndruar pranë me çdo mundësi që kishim ne. Duke besuar në bekimet dhe mirësinë e ndarjes me të tjerët, dhe fuqisë së solidaritet ne ndihmuam miqtë tanë në luftën kundër pandemisë dhe ndamë me ta çdo mundësi që kishim. Si fryt i këtij solidariteti kaq të fortë kemi spitalin e miqësisë Shqipëri Turqi, spitalin i fierit, i cili është ndërtuar brenda 60 ditëve”, tha Erdogani.

(https://top-channel.tv/2022/01/17/erdogan-dorezon-shtepite-ne-lac-lagjja-e-re-u-ndertua-si-ndihme-nga-turqia-per-shqiperine/

Edhe unë i falem dhe e nderoj Turqinë për këtë ndihmë sa të nevojshme por aq edhe njerëzore.

Deshta të shtoj një vërejtje që të tjerët ia nisën, për çmimin e ndërtimit dhe shumën e eurovo të dhëna për këtë humanizëm turk;

Janë dhënë 42 000 000 euro ( dyzet e dy milion euro) për 522 banesa.

Një llogaritje e thjesht tregon:

42 000 000: 522= 80 400 euro për një banesë

Një banesë pra paska kushtuar 80 400 Euro?

Nëse e marrim çmimin e shitjes , i bie që në Laç me 80 mijë euro e blenë një banesë 100 metrash katror. Sa kushton në të vërtetë metri katror i banesave për shitje në Laç?

Po sa ishte në të vërtetë çmimi i ndërtimit ? Të supozojmë një banesë me të gjitha standardet , me banjo dhe kuzhinë të pajisur.: Sa kushton? Llogaritni këtë anomali të Laçit . Supozojmë çmimi i nsërtimit 400 euro/ metër katror:

42 000 000 euro : 400 euro/ metra katrorë =105 400 metra katrorë, ndertim final.

Nëse të gjitha banesat do të ishin 100 metërshe, i bie të kishim pasur 1 000 banesa. Pra?

Kush manipuloi me paratë e Turqisë, koordinatorët turq apo ata shqiptar apo në bashkëpunim?

Pak kujdes, se nuk jemi lopë që hamë bar!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat