Mendimet dhe veprat e ndyta dhe tentimi, kinse për “Pendim”!

Opinione

Mendimet dhe veprat e ndyta dhe tentimi, kinse për “Pendim”!

Nga: Petrit Dibrani Më: 8 maj 2022 Në ora: 21:36
Petrit Dibrani

Tentojnë kinse të ndihmojnë, ata të cilët nuk i njohin, vetëm sa për t’i parë dikush apo tjetri dhe vazhdojnë, përsëri me veprimet e njëjta të ndyta dhe çdoherë me prapavijë!

Iu gërryen në bark të dinë, punët e secilit, ngarendin pas postimeve me fotografi dhe vetëm për arsye më shumë se banale.

Shumë “bre” iu intereson, çfarë ke të veshur, cilin vend e ke vizituar, çfarë ke ngrënë, çfarë ke pi dhe në momentin e parë që njoftohen për t ‘gjitha këto, shpirtërisht ÇLIROHEN!

Kjo pra është; mendësia me veprime të ndyta dhe menjëherë, vazhdojnë me injorancën, shpirtin e ngurrtë dhe nga frika se je pak më mirë, fillojnë me “thashetheme”.....

Besoni 99% e këtyre njerëzve, pas t ‘gjitha këtyre veprimeve, shkojnë dhe luten në shtëpitë e besimeve të ndryshme, sigurisht!

Athua pse, shkojnë?

Të luten....

Të pendohen, apo.

Pse janë të frikësuar......,

nga mendimet dhe veprimet e tyre me ndërgjegje jo të pastër dhe aspak të qenësishme, me shpirtin materialist, interesagji të paskrupullt, vetëm e vetëm që të duken se janë mbi të tajerët edhe pse kurrë s’do munden se mbi njerëzimin është vetëm KRIJUESI.

Ngarendja për tu futur në momentin e fundit në shtëpitë e besimeve të ndryshme, varësisht cilit besim i takojnë, qysh në start ende pa filluar; “lutjet dhe pendimi” ata/ato, fillojnë me THASHETHEME.

Citoj:

Paska ardhur ky, nuk paska ardhur ky/kjo, shihe se çfarë ka të veshur, madje shkojnë aq larg dhe e “dinë” se kush e ka pastruar fytyrën e kush jo.

Dhe kur fillojnë, kinse “lutjet dhe pendimi” ata/ato “PENDOHEN” dhe fatkeqësisht dhe mjerisht me anëtarët e tyre të familjes së ngushtë të gjerë dhe me fqinjët e tyre, çfarë bëjnë:

NUK FLASIN.....,

nga; urrejtja, interesi, xhelozia, pisllëqet, ndërgjegjjet e ndyta dhe çka jo tjetër!

HEJ, kushtimisht më duhet, t’ju them HEJ.....,

vetëm të verbrit, “mund” t’i mashtroni, ndërsa për ne t ‘cilët, ç’do ditë iu shohim dhe dëgjojmë HARROJENI, sepse vetëm po GABOHENI.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat