Keqkuptimet e Partive Socialdemokrate

Opinione

Keqkuptimet e Partive Socialdemokrate

Nga: Mr.Ali Hertica Më: 10 maj 2022 Në ora: 09:50
Mr.Ali Hertica

Këto keqkuptime bazohen në një keqkuptim më të gjerë të historisë së partive socialdemokrate. Demokracia sociale propagandon një ideologji të egalitarizmit dhe drejtësisë sociale brenda kornizës së demokracisë liberale dhe ekonomisë së përzier. Ajo aspiron të lartësojë të gjitha grupet e margjinalizuara, të frymëzuara nga koncepti marksist i luftës së klasave. Të argumentosh tani se partitë e krahut të majtë duhet të përqendrohen në shqetësimet (të bardhët) për emigracionin, në fakt, është të thuash se këto parti janë kryesisht një organizatë avokuese për "klasën punëtore", e cila në mënyrë të pashmangshme supozohet të jetë e bardhë.Ky diagnozë e gabuar e stagnimit të qendrës së majtë - dhe rritja e populizmit të krahut të djathtë - çon në recetën e ilaçit të gabuar për të rregulluar demokracinë sociale. Për dekada të tëra, partitë e qendrës së majtë kanë deklaruar një "shtypje të fortë" të imigracionit me fjalë dhe me vepra - ajo nuk ka arritur të parandalojë rënien e tyre.

Që nga fillimi i shekullit të njëzet e një, ka pasur një debat për përgjigjen e duhur ndaj populizmit të krahut të djathtë. Përafërsisht, ka dy grupe që kundërshtojnë njëri-tjetrin: ata që e shohin populizmin si një nënprodukt të 'shqetësimit ekonomik' dhe ata që e shohin atë si një formë kulture. Të dy kampet janë të gabuara: për të mbijetuar, Socialdemokracia duhet të kthehet në vlerat e saj thelbësore, jo të ndjekë një iluzion që i ngjan elektoratit të saj të vjetër.

E ardhmja e Socialdemokracisë qëndron ose bie në mos dorëzimin ndaj prirjes nativiste të një pjese të klasës së bardhë punëtore, por në vend të kësaj përqafimi i ideve dhe politikave të qenësishme në Socialdemokracinë: egalitarizmi, drejtësia sociale, solidariteti, e drejta për mbrojtje sociale dhe shteti i mirëqenies gjithëpërfshirëse. Vlerat që përfaqësonin sensin e përbashkët pas luftës dhe që ishin të zakonshme në mesin e evropianëve - para se tre dekada idesh dhe politikash neoliberale t'i gërryenin ato. E vetmja rrugë për demokracinë sociale është të sigurojë që këto vlera të rifitojnë një vend dominues.Në pamje të parë, duket e arsyeshme të lidhet rënia e partive social-demokrate me ngritjen e partive populiste të krahut të djathtë. Por korrelacioni nuk është ende shkakësi. Para së gjithash, nuk ka njëkohësi. Përveç kësaj, të dy fenomenet kanë shkaqe të ndryshme. Nëse shikoni shpërndarjen mesatare të votave të pas luftës së partive social-demokrate në Evropën Perëndimore, përqindja u rrit në më shumë se 30% në vitet 1950 dhe mbeti e qëndrueshme deri në fund të viteve 1980. Në fund të viteve 1990, numri mesatar i votave ra në pak më pak se 30%, por më pas gjërat filluan të ecin shpejt. Sot, pesha është pak mbi 20%.

Partitë populiste të krahut të djathtë ishin praktikisht të parëndësishme në Evropën Perëndimore deri në fillim të viteve 1980. Në vitet 1990 pjesa e tyre u rrit vetëm pak, nga rreth 1% në 5%. Pra, ndërsa socialdemokratët po humbasin vota, partitë populiste nuk po rriten gjatë kësaj periudhe. Rreth fundit të shekullit ato do të rriten në mënyrë të qëndrueshme, ndonëse modeste, në rreth 10% mesatarisht sot.

Këto shifra janë vota mesatare për të gjithë Evropën Perëndimore. Nëse shikoni vende specifike, bëhet edhe më e qartë se rënia social-demokratike nuk është për shkak të rritjes së populizmit të krahut të djathtë. Në shumë raste, një rritje e populizmit të krahut të djathtë nuk shoqërohet me një rënie të krahasueshme të qendrës së majtë; në raste të tjera, rënia e mprehtë e partive të qendrës së majtë fillon shumë përpara se të ketë një parti të madhe populiste të krahut të djathtë.Si përgjigje ndaj tkurrjes së klasës punëtore dhe rritjes së klasës së mesme, partitë socialdemokrate e zhvendosën fokusin e tyre nga e para tek e dyta. Pas lëvizjes së suksesshme të Bill Clinton në qendër në zgjedhjet presidenciale të 1992 në SHBA, Tony Blair e riemëroi Partinë Laburiste Laburistë të Ri në 1994. Ai gjithashtu përqafoi një 'konsensus të ri integrimi' me tre këmbë: një kulturor (multikulturalizëm), një ekonomik (globalizimi neoliberal) dhe një kombëtar (BE). Përveç kësaj, Bler donte të "depolitizonte" politikën dhe promovoi një qasje të re, "pragmatike" me "zgjidhje të arsyeshme" në të cilën të gjithë shpalleshin fitues. Partitë e tjera social-demokratike evropiane perëndimore pasuan shpejt - PvdA holandeze nën Kok dhe SPD gjermane nën Schröder, të cilat pretendonin se përfaqësonin "mesin e ri" ("Neue Mitte"). Edhe midis socialistëve francezë dhe partive popullore të Evropës Jugore, ky shembull po ndiqej ngadalë por me siguri.Në vitet 1990, numri mesatar i votave për partitë social-demokrate ra vetëm pak, ndërsa përparimi i partive populiste të krahut të djathtë u ndal plotësisht. Vetëm pas vitit 2000 ndodhi pika kryesore e kthesës, veçanërisht pas sulmeve terroriste të 11 shtatorit. Inkuadrimi i "luftës kundër terrorit" vendosi konfliktet kulturore si emigracioni, Islami dhe siguria në krye të agjendës politike. Në shumë vende të Evropës Perëndimore, kjo linjë e re politike - jo më e ngjyrosur ekonomikisht por kulturalisht - bëri që 'të Gjelbërit' të bëheshin partia kryesore në të majtë dhe populistët e djathtë në të djathtë.

Populistëve të krahut të djathtë u pëlqen ta shohin veten si pasardhës të partive klasike socialdemokrate 'punëtore', përfaqësuesit e vërtetë të 'njerëzve punëtorë (të palodhur)'.Por kjo ambicie, gjithashtu, pasqyron një supozim të gabuar dhe një këndvështrim të gabuar të historisë së klasës punëtore. Po, klasa punëtore në Evropën Perëndimore ka votuar në mënyrë disproporcionale për partitë socialdemokrate ose komuniste që nga Lufta e Dytë Botërore. Por shumë punëtorë kanë votuar gjithmonë drejt.

Që nga shfaqja e tyre në fillim të viteve 1980, populistët e krahut të djathtë kanë tërhequr grupe të ndryshme votuesish, nga të cilët klasa e bardhë punëtore është një komponent i rëndësishëm, por sigurisht jo komponenti kryesor. Kishte pak parti populiste të krahut të djathtë në atë kohë dhe ndjekja e tyre ishte e kufizuar në më pak se 5% të votuesve; njerëz që gjithashtu kishin prejardhje të ndryshme për sa i përket klasës socio-ekonomike dhe sjelljes së votimit në të kaluarën. Parti të tilla si Vlaams Blok belg dhe Fronti Kombëtar Francez (FN, tani Rassemblement National) ishin veçanërisht të njohura në mesin e të vetëpunësuarve, por gjithashtu tërhoqën punonjësit jakë blu dhe jakë të bardhë si nga e majta ashtu edhe nga tjetra si e djathta. Kjo nuk është për t'u habitur kur mendon se partitë populiste të krahut të djathtë u pozicionuan në mënyrë alternative si alternativa të majta dhe djathtas, si dhe pretendonin njerëz që u lejuan të votonin për herë të parë ose që më parë nuk votuan

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat