Shqetësimet për pandemitë në të ardhmen!

Opinione

Shqetësimet për pandemitë në të ardhmen!

Nga: Nijazi Halili Më: 24 maj 2022 Në ora: 15:21
Nijazi Halili

Në një konferencë shtypi më 28 dhjetor 2020, Dr. Mike Ryan, kreu i Programit të Emergjencave të OBSH-së, dhe zyrtarë të tjerë thanë se pandemia aktuale COVID-19 "nuk është një prej pendemive më të një niveli të lartë të rrezkishmërisë, nëse flasim për pandemitë në të  ardhme të cilat mund të jetë të përmasave katastrofike. 

Kryetari i  Programit të Emergjencave  bënë thirrje për parapërgatitjen e  OBSH dhe OKB, duke  paralajmëruar se bota duhet të trajtojë dhe gjej shkakun e pandemive dhe jo vetëm simptomat shëndetësore e pasojat ekonomike.  Raporti i tetorit 2020 për 'epokën e pandemive' nga Platforma Ndërqeveritare e Kombeve të Bashkuara për Politikat e Shkencës për Biodiversitetin dhe Shërbimet e Ekosistemit e nënshkruar  nga 22 ekspertë të sferava të fushave të njejta, deklaruan  se shkatërrimi antropogjen i biodiversitetit po i hap rrugën epokës së pandemisë dhe mund të rezultojë që deri në 850,000 viruse të transmetohen nga kafshët, veçanërisht zogjtë dhe gjitarët, tek njerëzit.  

"Rritja eksponenciale" në konsumin dhe tregtinë e mallrave të tilla si mishi vaji i palmës dhe metalet,  kryesisht nga vendet e zhvilluara dhe me një popullsi  në rritje, janë shtytësit kryesorë të këtij shqetësimi.  Sipas Peter Daszak, kryetari i ekipit që përgaditi  raportin, "nuk ka asnjë mister në lidhje me shkakun e pandemisë Covid-19 ose ndonjë pandemi moderne.  Të njëjtat aktivitete njerëzore që nxisin ndryshimin e klimës dhe humbjen e biodiversitetit gjithashtu nxisin rrezikun e pandemisë përmes ndikimeve të tyre në mjedisin tonë”. Opsionet e propozuara të politikave nga raporti përfshijnë taksimin e prodhimit dhe konsumit të mishit, goditjen e tregtisë së paligjshme të kafshëve të egra, heqjen e specieve me rrezikshmëri  të lartë nga tregtia legale e kafshëve të egra, eliminimin e subvencioneve për bizneset që janë të dëmshme për botën natyrore dhe krijimin e një rrjeti global mbikëqyrës.

Në qershor 2021, një ekip shkencëtarësh të mbledhur nga Qendra e Shkollës Mjekësore të Harvardit për Shëndetin dhe Mjedisin Global paralajmëruan se shkaku kryesor i pandemive deri më tani,  është dhe mbetet shkaktari  antropogjen i botës natyrore nëpërmjet aktiviteteve të tilla, duke përfshirë shpyllëzimin dhe gjuetinë  e cila  në vazhdimësi po  injorohet nga liderët botërorë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat