Testi i DNA dhe pa kujtuar fare, je greke!

Opinione

Testi i DNA dhe pa kujtuar fare, je greke!

Nga: Sherif Ramabaja Më: 28 maj 2022 Në ora: 13:27
Sherif Ramabaja

Nga kureshtja B. e kishte bërë testin e DNA dhe e priste rezultatin.

Përafërsisht pas një muaji e mori shkresën e mbyllur me rezultatin. Nuk i ngutej ta hapte zarfin, sepse ishte fort e bindur në identitetin e saj dhe nuk priste befasi. Testin e kishte bërë vetëm nga kureshtja.

 Prindërit i kam shqiptar nga Kosova, prandaj testi vetëm duhej ta vërtetonte këtë, mendoi B. Prindërit e mi mes vete komunikojnë në gjuhën shqipe. Ne si fëmijët e tyre po ashtu e kishim mësuar shqipen, kuptohet me theks të huaj, por ne me prindërit tanë komunikonim në mënyrë të çuditshme : ata na flasin shqip, kurse ne ua kthenim në gjuhën „tonë” në të cilën ishim shkolluar, pra bëhej një mishmash i gjuhëve. 

Kur na sillnin në Kosovë kënaqeshin kur na dëgjonin se ne me dajat dhe të afërmit e tjerë komunikonim shqip ashtu siç dinim, sepse nuk kishim tjetër zgjidhje. Me moshatarët tanë në Kosovë komunikonim edhe anglisht mes vete, kur nuk dinim t´i sqaronim gjërat në shqip.

 Pasi u ul B. në dhomën e ditës e hapi zarfin me testin e DNA. Nuk mund të besonte. Rezultati ishte befasues. Si është e mundur tha. I lindi mosbesimi në saktësinë e testit.

 Menjëherë iu drejtua prindërve: më duhet ndihma e juaj, ma sqaroni këtë ju lutem. Ne e marrim veten për shqiptar, flasim shqip, komunikojmë shqip, mendojmë shqip, thithim ajër shqip, ushqehemi shqip, jetojmë shqip dhe DNA - ja më thotë se jam greke.

Edhe prindërit e saj i vuri në hall. As ata nuk kishin shpjegim për këtë dhe nuk mund të besonin. Duhet të ishte gabim, i thanë. Duke lexuar më poshtë i vërejtën personat me emër e mbiemër, të afërmit e gjakut. Ishin po ashtu shqiptar.

 Prindërit e saj për një qastë mbetën pa fjalë. Ata filluan të diskutonin mes vete dhe e kujtuan një intervistë të historianes Elena Kocaqit kur kishte deklaruar: nuk ka popull grek, po vetëm shqiptar. Grekët janë komb artificial i krijuar nga Evropa, kishte deklaruar ajo. Grekët janë kushërinjtë tanë, kishte thënë. Sipas deklaratës së historianes sonë kuptohet se të dy popujt, grekët dhe shqiptarët kanë prejardhje të përbashkët pellazgo – ilire prandaj sot DNA na del e tillë çfarë e kemi.

Derisa kombi grek është i krijuar me urdhër të evropianëve, Greqia Antike është afirmuar, duke e lënë nën hije kulturën pellazgo – ilire, me të cilën sot identifikohen shqiptarët. Pra lartësimi i kulturës greke në njërën anë dhe mohimi i identitetit pellazgo - ilir, nxjerr në pah sot identitetin e tillë të DNA, prandaj edhe ne pa pritur na quajnë grek.

Ku përcaktohen sot shqiptarët? Kur rivaliteti mes dy popujve tanë është i lartë, do të pyesnin sidomos shqiptarët. Nuk e dimë dhe nuk kemi njohuri a, e parashtrojnë të njëjtën pyetje edhe grekët sot?

Ne mundohemi të sqarojmë dhe të kërkojmë zgjidhje për çështjen çame, kurse  po ashtu e dimë se Greqia jo që s’do t´ia dijë për këtë, por ka edhe  pretendime për Jugun e Shqipërisë.

 Apo si mund të shpjegohet sot historia e Butrintit, kur e viziton je i impresionuar, por kur t´i lexosh sqarimet para çdo monumenti mbetesh i zhgënjyer, sepse sipas atyre shënimeve Butrinti na del si trashëgimi greke. Me të drejtë pyesim: pse mungojnë të dhënat mbi kulturën Pellazgo – Ilire në qytetin e Butrintit. A është kjo trashëgimi pellazgo – ilire, apo qenka trashëgimi greke.

Në anën tjetër po ashtu Turqia ka probleme të drejtpërdrejta me Greqinë shkaku i Qipros, por edhe të ishujve që shtrihen pothuaj deri në brigjet e Turqisë, për të cilët ajo pretendon se i takojnë asaj.

Ashtu siç ekziston sot rivaliteti shqiptaro – grek, e kemi vështirë të përcaktohemi: ta mbajmë anën e Greqisë apo të Turqisë.

Nëse jemi kushërinj të gjakut do të ishte mirë që të ulemi dhe t´i zgjidhim problemet e përbashkëta, po gatishmëria greke është baras me zero.

Kjo u vërtetua edhe këto ditë me vizitën e Ministrit Dendias në Shqipëri, i cili u kërcënua me bllokimin e hapjes së bisedimeve të Shqipërisë në EU, nëse e hapni çështjen e pa ekzistuar çame, tha ai. Në anën tjetër i kanë planet e gatshme derisa Rama të jetë në pushtet, të na rrëmbejnë edhe detin.

Shqiptarët pra në hall, të rreshtohen krah Greqisë e cila kishte bërë masakra ndaj shqiptarëve në Çamëri, duke ua rrëmbyer edhe pronat, apo të rreshtohen krah Turqisë e cila i kërcënohet vazhdimisht Greqisë, shkaku i Qipros dhe ishujve afër brigjeve të saj.

 Siç duket shqiptarët nuk përfitojnë as prej njërës e as prej palës tjetër, por me naivitetin e tyre për qahen mes vete për interesa të huaja. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat