Ballkani i “hapur” me qiejt e mbyllur!

Opinione

Ballkani i “hapur” me qiejt e mbyllur!

Nga: Rexhep Gashi - Politolog Më: 6 qershor 2022 Në ora: 14:31
Rexhep Gashi

Pse fuqitë e mëdha i humbin luftërat e vogla , po bëjnë përpjekje ti " fitojnë " ato me diplomaci !

Lufta Rusi - Ukrainë ështe veç në muajin e katërt dhe nuk asnjë shenjë për një armëpushim, apo ndalje të luftimeve.
Është mendim i përgjithshëm se Rusia si fuqi e madhe ushtarake e ka humbë luftën me Ukrainën - fuqi më e vogël ushtarake dhe jo vetëm.

Këtë e themi se Rusia si fuqi më e madhe ushtarake nuk i arriti objektivat e paracaktuara qysh në fillim - për marrjen e shpejtë të Kievit dhe qyteteve të mëdha Ukrainase dhe ndryshimin e qeverisë pro - perëndimore atje pothuajse pa rezistencë.

Përkundër kësaj rezistenca e Ukrainasve e mbështetur edhe nga perëndimi Euro- Atlantik  bëri që Rusia të heqë dorë nga objektivi fillestar dhe të koncentrohet në pjesën lindore të Ukraines - që njihet gjerësisht si Donbas, ku edhe atje suksesi është i paqartë.

Daljen prej kësaj situate të rëndë në luftë, Rusia e provon në diplomaci.

Në diplomaci Rusia ende shpreson në çarjet brenda kampit perëndimor e sidomos në ato vende që duan ta shpëtojne nga " poshtërimi" dhe ta ruajnë paqen globale.

Si dhe mbështetjen në Ballkan , pra në Serbi si i vetmi vend pro - Rus ( pro - Putinit në këtë luftë.). Pra Serbia si i vetmi aleat në Evropë e ndër të rrallët në botë - që  nuk i ka vendosë ende sanksione Rusisë ( pas Ragresionit në Ukrainë) , ka arritë marrëveshje për furnizim me gazin rus dhe kultivon marëdhënie të ngushta me këtë shtet.

Për më tepër Serbinë u planifikua ta vizitojë edhe kryediplomati rus dhe dora e djathtë e Putinit - Sergei Lavrov - ku ndër të tjera do të bisedohej edhe për Kosovën.

Kjo vizitë në Serbi u  planifikua të bëhet   me 6 dhe 7 qershor ( pra sot dhe nesër).
Kjo vizitë ( e para në Evropë pas fillimit të luftës) , planifikohet në kohën kur Rusia e udhëhequr nga Putin dhe ministri i jashtëm ( Lavrov) janë nën sanksione të rënda nga perëndimi dhe bota demokratike - sanksionohet edhe lëvizja e tyre në territorin e këtyre vendeve.

Shih për këtë diplomacia ruse i gjeti qiejt e mbyllur në Ballkan ( Bullgari, Mal i Zi dhe në Maqedonin Veriore) dhe avioni i kryediplomatit rus nuk mund të shkojë në Serbi - pra vizita e tij anulohet!

Prandaj edhe diplomacia Ruse si tek çarjet eventuale në kampin perëndimor ( ata që janë për ti " shpëtuar fytyrën " Rusisë) e poashtu edhe në Ballkanin perëndimor - duket e pashpresë...
 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat