Globalizmi do krijojë kombe religjioze

Opinione

Globalizmi do krijojë kombe religjioze

Nga: Sulejman Mehazi Më: 6 gusht 2022 Në ora: 12:00
Sulejman Mehazi

Në kohën e Rilindjes Evropiane të pjesës së dytë të shek. XVIII dhe në fillim të shek. XIX shtetet krijoheshin sipas traditave gjuhësore, nacionale e kombëtare, kurse gjatë globalizmit të sotëm kombet do krijohen sipas shteteve religjoze.

Globalizimi e ka kuptimin e performancave shtetërore e kurrsesi performancave kombëtare. Elita e mençur politike botërore duke parë nacionalizmat e patriotizmat e verbër e të tërbuar të kombeve, pikërisht, për shkak të krijimit të republikave  kombëtare e nacionaliste u bënë dy Luftërat Botërore që trazuan e sulmuan paqën me vrasje, djegie, dëbime e marrje territoresh.

Për politikën e sotme globale armiq më të mëdhenj do jenë partitë dhe qeveritë nacionaliste, globalizmi i sotëm nacionalistët e patriotët e çmendur do i luftojë ashpër duke i llogaritur si njerëz me të meta psikike retarduese, me mentalitete të prapambeturisë skaduese dyqindvjeçare, pra kombet do i zhduk globalizmi, globalizmi do krijojë kombe religjioze, rusia ortodokse do krijojë shtete me kombet religjioze, Evropa katolike do krijojë shtete me kombe religjioze, SHBA-ja judaiste e krishtere do krijojë shtete me kombe religjioze, Turqia islame do krijojë shtete me kombe religjioze. Lufta ruse në Ukrainë është luftë religjoze globale e lindjes ortodokse me perëndimin katolike.

Mençuria e globalizmit politikë, social, ekonomikë e teknologjikë është se me krijimin e katër kombeve religjioze: judeiste, katolike, ortodokse e myslimane bota njerëzore do jetë më paqësore, kundrejt  170 shteteve me teke e tradita të ndryshme kombëtare, nacionaliste e luftënxitëse.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat