Idoli im, idoli yt, vlera e lirisë në ankand!

Opinione

Idoli im, idoli yt, vlera e lirisë në ankand!

Nga: Hamdi Rafuna Më: 30 nëntor 2022 Në ora: 13:20
Foto ilustrim

Përballja me të vërtetën, për vlerat e kombit dhe lirinë që gëzojmë, peshohet sa për sy e faqe dhe vetëm në vigjilje të festave kombëtare.
Partitë e politikës ditore nuk kan kohë, sepse janë në kërkim të flamurtarit t’lirisë dhe sakrificës?

Duan me çdo kusht t’a identifikojnë me vetëveten!

E kërkojnë te vetëvetja por por nuk e gjejnë dot, pa shkelë mbi tjetrin, e djeshmja e tyre nuk është në harmoni me të sotmen, interesi dhe lakmia ua ka verbue sytë dhe mendjen!

Kjo përkujdesje e shëmtuar, ky kërkim është n’rrugë pa krye, dhe drejtë një fushe të minuar nga kjo mendje e krisur!
Sa mirë bashkëpunojnë grupet e politikës kur e gjejnë interesin personal dhe partiak, por nuk gjejnë kurrajo dhe mund për të ardhmen e kombit, përparimin, harmoninë shtetërore dhe shqiptarinë!

Vlerat e kombit shqiptarë, si një tërsi e botëkuptimeve mbarëshqiptare, prehen në qetësi!

Të madhërishmit e shqiptarisë, muarën me vete dhembjen, sakrificën dhe idealet e kombit, por amaneti i tyre mbeti në karantinë!

Nuk del dot nga aty, përderisa vlerave tona kombëtare, vetëm emri u lakohet për interesa të ngushta lokale dhe partiake!

Sot nuk bëhesh trim dhe as hero kur përulesh ose nuk përkulesh përpara ndonjërit lapidar të kombëtarëve tanë!

Politikan jo se jo!

I madhë bëhesh kur e vazhdon dhe përparon rrugëtimin e tyre.

Si kan fytyrë të kërkojnë votën, rreshtimin dhe përvetësimin e masës për kohën e kryer, kur të tashmen nuk e respektojmë?

Vlera e lirisë ka mbërri në ankand publik!
Nuk n’a duhet sepse s’jemi mësue n’liri!
Hamdi Rafuna

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat