Shumë fjalë e shumë pak vepra

Opinione

Shumë fjalë e shumë pak vepra

Nga: Kreshnik Hoxha Më: 1 dhjetor 2022 Në ora: 13:58
Autori Kreshnik Hoxha

Të gjithë në jemi të tronditur per  rastet e fundit që kanë ndodhur tek vrasjet e fundit, që ishin raste tragjike.

Në keto rrethana mund të themi dhe mund të flasim për një fenomen i cili  është duke vazhduar të ndodh, tek vrasjet, këto vepra janë vepra makabre të cilat duhet të trajtohen jo vetëm sa i perket për ti denuar  autoret mirpo edhe për të i vedisuar dhe sensibilizuar popullin, që autoret e këtyre veprave të dënohen me një dënim meritor.

Flasim edhe për akteret që janë duke filluar nga familja e deri tek institucionet shtetërore perkatesë për luftimin e kësaj dukurie.

Familja e ka rolin e edukimit dhe sensibilizimit për vajzat dhe djemtë e tyre sa i perket dhunes,që perdorimi i dhunës nuk duhet të jetë asnjë formë sepse ka zgjidhje tjera për ti zgjidhur ato çeshtje.

Ndersa sa i përket Shtetit dhe institucionet përkates duhet të ofrojnë siguri dhe mbeshetje në parandalimin e këtyre dukurive.

Nuk jemi duke e luftuar sa duhet keto dukuri,sepse keto dukuri duhet që të angazhohemi të gjithë si shoqëri e familje e të gjithë së bashku për të arritur për të parandaluar dhe evituar kësi lloji veprash të cilat janë shumë të renda.

Nuk janë të mjaftushme, vetëm postimet e keqardhja, mirëpo duhet shumë më shumë angazhim që të luftojmë sa më shumë dhe autoret të marrim dënimet e merituara.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat