Mos more burrë se nuk dalë nesër kundër vëllait tim

Opinione

Mos more burrë se nuk dalë nesër kundër vëllait tim

Nga: Ilir Levonja Më: 29 mars 2023 Në ora: 00:03
Autori Ilir Levonja

Kandidati i Korçës tërhiqet, edhe ai i Lezhës, edhe ai i Kurbinit, edhe ai i Vorës etj. Ndërkohë në Elbasan nuk del kush tjetër, po ashtu në Durrës, në Shkodër jo e jo. As në Kavajë, as në Peqin. Një tjetër nga Shqipëria e mesme deklaron, mos more burrë, nuk mund të dal e të flasë kundër vëllait tim demokrat. Kësisoj lista është shkurtuar, megjithatë plot kokëfortë vazhdojnë. Megjithatë një demokrat safi province, pa punë, pa prespektivë, i nëmur këmbëngul, mos more burrë nuk mund të dalë kundër vëllait tim demokrat.

E në fund të fundit, sado hatërmbetje e sado grishje mund të ketë mes kokave në qendër, askush nuk e dërrmon dot fisnikërinë e eposit. E pra, aty është eposi real që nuk ka nevojë as për vulë e as për zyra selie. Aty është zemra e një llave politike ku përplasja e qëndrës është vunerabël. Mos more burrë se nuk mund të dalë e të flasë kundër vëllait tim demokrat. Dhe vetëm me qenë kafshë e egër e mos të të mbushen sytë me lot. Karshi kësaj dhimbje, përballë një gjë-je madhoshe, masiv i dështimit, i cili bash mbi një kufomë tek këmbët deklaron në ekran se kurrë më shumë se sot Shqipëria nuk ka qënë më e sigurtë në punën e rendit publik.

Sapo është vrarë një roje o masiv mishi, bash mu në mesin e Tiranës. Sapo është goditur publikisht një televizion kombëtar. Dhe masivi i mishit flet me superlativa për rendin e tij publik. Mirëpo ai demokrati i provincës e ka kuptuar mirë këtë, nuk e pranon dot kokëfortësinë vunerabël të qendrës. Krejt ndryshe nga qendra i thotë vëllai vëllait, mos more burrë nuk mund ta dërrmojmë njëri-tjetrin. Jemi sikterisur, jemi përndjekur, jemi hequr prej pune, e prej kempit, e prej listës së përkrahjes, jemi hedhur si rraqe plehrash. Mos more burrë se si po dalim e të flasim kundër njëri-tjetrit.

Na kanë rrahur, na i kanë dhjerë këmbë e kokë demokracinë. Se demokracia është përmbi çdo emër. A mundet me dalë nesër e me i nxjerrë sytë njëri-tjetrit, ku më i fituari del bash ky masivi mishtor e leshtor, diktatori, gardiani, dhunuesi, gestapoja, udb-ja, sigurimi i shtetit.? Asesi. Po vritemi vëlla. Masivi i mishit vret e pret vet në mesin e ditës, me keq se bandat dhe flet për rend e siguri, për mirëqënie etj. Po ne përse? Mos more burrë se nuk dal nesër e të flas kundër teje, për të ndihmuar masivin prej mishi. Mos more burrë se emrin në listë e kam shkruar tek kolibja jote. Ti m'i ke falë borxhet, masivi mishtor m'i ka shtuar.

Mbeta gjithë jetën muhaxhir. Vatër tharë. Me sytë tek Western Union. Shqipëria e shkretë që nuk bëri dot një palë zgjedhje si Danimarka, megjithëse pretendon se po i referohet ligjeve zgjedhore të Danimarkës. Mos more burrë se nuk po dal nesër kundër teje, jemi demokratë. Nuk po dal e me të nxjerrë sytë ty, e t'i nxi faqen vetes. Për me ndihmu publikisht një mut masiv që na ndyu jug e veri. Respekte demokratë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat