Lufta në Ukrainë dhe narracioni absurd pansllavistë

Opinione

Lufta në Ukrainë dhe narracioni absurd pansllavistë

Nga: Skënder Mulliqi Më: 2 prill 2023 Në ora: 10:56
Skënder Mulliqi

Duket se lufta në Ukrainë, më shumë është luftë e regjimit totalitar të Vladimir Putinit, së e popullit rus. Se invazioni rus nuk është pëlqyer nga shumica e popullit të këtij shteti, fletë e dhëna së kur Putin shpalli mobilizimin, miliona rus u larguan nga vendi.

Dhe, kjo gjë na lënë më kuptuar së për çfarë regjimi bëhët fjalë.Bëhët fjalë për një regjim që kult është një njeri, I cili mbanë në dorë të gjithë aparatin shtetëror.Gjatë sundimit shumvjeqarë të regjimit të Putinit, në Amerikë, kemi pasur në pushtet si president, Bajden, Tramp, Obama , Bush dhe Klinton.Kjo  tregon së kemi të bëjmë më një aparat të bazuar në masat e rrepta represive.Ky është një regjim tipik  satanik, i cili ka vrarë edhe gazetarë dhe të tjerë, të cilët kanë dalë kunder Putinit.

Autokratizimi gjithmonë gjënë armiqë, se kjo ju ndihmon atyre të mbeten sa më gjatë në pushtet.Ky është deficit i legjitimitetit, edhe nese populli heshtë.

Regjimi putinist 20 vjeqarë ka zhvilluar gjatë kësaj kohe dhjetëra luftëra pushtuese, si në Dagistan, Çeqeni, Gruzi, Kavkaz deri të lufta në Ukrainë.Dhe, kjo qudi  e ndodhur,nuk është diku largë , por në zemer të Evropës demokratike.Putin nuk I ka respektuar normat demokratike evropiane.

Nuk i ka respektuar kufijtë legjitim të shteteve fqinje, duke mos respektuar kështu as paqën botërore. E sulmojë ushtarakisht edhe Ukrainën, me motivacion se ky shtet është krijesë artificiale. Kjo luftë pos tjerash ka marrë karakter anticivilizues, duke e hasmuar Rusinë me krejt botën perëndimore.

Ukraina, sikur secili shtet tjeter ka të drejtë në rrugën e vet.Putin është shërbyer më shumë motive të rreme për të sulmuar Ukrainën.Ndërhyri ushtarikishtë në emer të një fare llojë denafikacimi, apo së ukrainasit janë komb i rrejshem.

Ku është e verteta pse Putin bëri invazion në Ukrainë?Ai edhe vete në një rast ka thënë së “duhet  të kemi një rend të ri botëror”, në dobi të Rusisë. E gjithë bota demokratike ndanë mendimin së kemi të bëjmë më një politikë të Luftës të Ftoftë, me moton fashiste “të gjithë ruset në një shtet”.

Kjo logjikë do të jetë fundi i një logjike tradicionale shekullore autoritare. Të gjithë vazalet e dikurshem të ish Bashkimit Sovjetik pos Serbisë të sotme, rusët i konsiderojnë si popull barbarë. Dihet se regjimet e korruptuara dhe autokratike siq është edhe regjimi i Putinit, më së shumti investojnë në armatim, dhe këtë e bëjnë më shumë për, llogari përsonale. Por siq po shihet nga lufta në terren, nuk po i funksionon si duhet kjo formulë, ku rusët po pësojnë humbje në ushtarë dhe në armatim.

Vetë logjika na mëson së nuk nënshtrohet lehtë një popull 40 milionësh. Putin si i çmendur i shekullit që është dhe i mbushur me ide të ërrta apokaliptike, po dëshiron me dërguar botën në një luftë të re.Tirani rus ka bërë llogari të gabuara, duke mos llogaritur në rezistencën e madhe të ukrainasve, dhe duke mos llogaritur as në ndihmen e madhe ushtarake nga bota perëndimore.

Rusia do të këtë vështirë të gjejë rrugëdalje nga një situatë e tillë në të cilën është katandisur, më fajin e një njeriu të krisur në krye të shtetit. Dihet edhe me çfarë sanksione të rrepta ekonomike po përballët, të cilat do ta gjunjëzojnë.

Edhe pasojat politike janë drastike.Rusia do të përjashtohet nga Evropa më humbjën  e Ukrainës.Do ta humbë përfundimisht dhe ky shtet shumë milionësh do të përfundon në skamje dhe mjerim social, aty ku edhe Putin dashur apo pa dashur po ja rezervon vendin. Pasojat e kësaj lufte të pa kuptimtë do të janë afatgjata për Rusinë. Putinizmi si ideologji fashiste secilin ditë pë pëson humbje. Në këtë humnerë do të gjindet edhe Serbia dhe serbët, të cilët nuk pranuan që të vihet embargo ekonomike vëllait të madh rus. Bota perëndimore nuk ish dashur më të tolerojë një politikë të tillë proruse të Vuqiqit në rajon.

Roli i Rusisë pas invazionit në Ukrainë do të minimizohet.Humbja e luftës në Ukrainë do të këtë edhe karakter identiteti.Shkatërrimi I  doktrinës për “boten ruse”, do të jetë fundi  i “botës serbe”, por edhe të idesë për “Ballkan të Hapur”.Narracioni pansllavistë  po bëhët apsurd dhe i pa realizueshem…!

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat