Pse dua që sot të fitojë presidenti Erdogan?!

Opinione

Pse dua që sot të fitojë presidenti Erdogan?!

Prof. Dr. Enver Bytyçi Nga Prof. Dr. Enver Bytyçi Më 28 maj 2023 Në ora: 16:49
Rexhep Tayp Erdogan

Sot në Republikën e Turqisë zhvillohen zgjedhjet presidenciale. Në garë është presienti në detyrë, Rexhep Tayp Erdogan dhe kandidati i opozitës, Kilicdaroglut. Duket se Erdogan është favorit i zgjedhjes dhe kjo vjen për shumë arsye. Së pari, sepse Partia e tij ka fituar shumicën absolute në parlamentin e Turqisë dhe në një vend normal do të duhet që pushtetet të harmonizohen në kohën e dhënë për të zhvilluar reformat. Së dyti, sepse Erdogan shihet si kandidati më i fuqishëm, që mund të përballojë sfidat e kohës. Mos harrojmë se Turqia është në rajonin më strategjik të Euro-Azisë. Së treti, sepse presidenti aktual ka ditur të ruajë ekuilibrat në krizat e sotme e sidomos gjatë konfliktit e luftës në Ukrainë, çka e bën Turqinë një vend me peshë ndërkombëtare. I vetmi dizavantazh i Erdogan është kriza ekonomike dhe financiare e vendit.

Megjithatë duket se ai sot do ta marrë mandatin e Presidentit të Republikës së Turqisë dhe në nëntor do të jetë personazhi kryesor i kremtimit të 100 vjetorit të kësaj Republike. Çfarë do të thotë kjo për shqiptarët dhe pozitën e tyre në rajon? Le të shpjegohemi: - Turqia e drejtuar nga Erdogan në këto 20 vitet e fundit ka flirtuar me Rusinë, por ka mbështetur Ukrainën. Mos harrojmë se dronët turq Bajraktar ishin arsyeja kryesore pse ushtria ukrainase e përballoi me sukses në momentet e fillimit agresionin rus. Turqia flirton dhe investon në Serbi, por njëkohësisht është një mbrojtëse unike në llojin e vet për Republikën e Kosovës.

Ka jo pak shqiptarë që Erdogan nuk e duan me arsyetimin se “ai është diktator”, ose më së paku “udhëheqës autoritar”! E ndërkohë mbrojnë autoritarizmin kleptokratik të regjimeve në vendet tona, sidomos në Shqipëri e madje edhe në Serbi. Zgjedhjet me balotazh, si dhe fitorja e Stambollit, Ankarasë, Izmirit nga ana e opozitës në zgjedhjet lokale turke, dëshmojnë se në Turqi së paku institucioni i zgjedhjeve funksionon. Në Shqipëri e në Serbi nuk funksionon as ky institucion, për të mos përmendur më pas institucionet e tjera qeverisëse.

Miqësia e Rexhep Tayp Erdogan me kleptokratin Edi Rama nuk më pëlqen. Jo se Ramën e shoh si kundërshtar politik, por se kryeministri i Shqipërisë është aleat e Serbisë kundër Kosovës! Ndërkohë që Erdogan nuk heq dorë nga përpjekjet e tij në ndihmë të Kosovës, edhe pse ruan marrëdhënie të mira me Serbinë. Më pëlqen që presidenti i Turqisë mban një lidhje specifike miqësore me kryeministrin e vendit tim, por nuk më pëlqen kur ai e ndihëmon Edi Ramën në fushata elektorale kundër opozitës shqiptare. Sepse kjo është ndërhyrje në punët e brendshme të vendit tim dhe ndikon në shprehjen e vullnetit të qytetarëve. Nuk më pëlqen që Erdogan bllokon përurimin e xhamisë së Nahmasgjasë në Tiranë për shkak të afrimitetit të Komitetit Musliman Shqiptar me kundërshtarin e tij politik. Pra, ka gjëra që nuk shkojnë me shijet e bindjet e mia në raportet e Erdogan më Shqipërinë dhe shqiptarët.

Por unë i gëzohem zgjedhjes së Erdogan në krye të shtetit turk, sepse ai është i përkushtuar për ta ndihëmuar Kosovën dhe pavarësinë e saj. Eshtë kundër ndryshimit të kufijve midis Kosovës e Serbisë dhe në rajon. Eshtë katalizator i vendosjes së ekuilibrave të paqes dhe harmonisë rajonale në Ballkan. Kjo është fondamentale për Shqipërinë, Kosovën, shqiptarët dhe rajonin që Turqia të kontribuojë për stabilitetin e rajonit. Ndërkohë që nuk jam i sigurt nëse kandidati opozitar do t’i ruante këto ekuilibra, që përmendëm më lart. Jo se ai nuk ka kapacitetet për këtë. Por se ai është më shumë I manipulueshëm. Ruajnë zot nëse ndonjë fuqi e madhe të kërcënojë Kosovën me tërheqjen e njohes së saj. Dhe nëse qeveria e institucionet e Kosovës i mbrojnë me vendosmëri kufijtë dhe territorin, nuk është çudi që një ditë të ndodhë që dikuh nga Fuqitë e mëdha të thotë se “Kosova nuk ekziston si shtet”! Kandidati opozitar do ta mbështeste një akt të tillë. Dhe kësisoj Kosovës do t’i duhej një gjakderdhje e re për ta fituar lirinë e pavarësinë e saj. Erdogan do të bëhej mburojë dhe do të shfrytëzonte të gjitha mekanizmat në NATO e kudo, për të imponuar zgjidhje të drejtë për Kosovën.

Mund të mos ndodh asgjë nga këto që përmenda më lart. Megjithatë reagimet ndaj atyre që ndodhën para dy ditësh në komunat e veriut të Kosovës më bëjnë të jem skeptik për të ardhmen e afërt e të mesme. Së paku ka një përpjekje imponuese të tmerrshme ndaj qeverisë së Kosovës. Dhe këto përpjekje mbështeten e përkrahen edhe nga kryeministri i Shqipërisë dhe pjesa më e madhe e opozitës në Kosovë. Amerika e Clinton dhe dy presidentëve Bush është zevendësuar nga Amerika e Barak Obamës, e cila vazhdon edhe sot si Amerikë që anëson nga Serbia. Zgjedhja e Erdogan në krye të shtetit të Turqisë le hapur një dritare plot dritë për të ekulibruar faktorin ndërkombëtar në qëndrimet ndaj Kosovës!

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat