Zogaj: Viktimat e vrasjeve politike, njolla më e turpshme e dështimit të institucioneve shtetërore

Politika

Zogaj: Viktimat e vrasjeve politike, njolla më e turpshme e dështimit të institucioneve shtetërore

Armira Shaqiri Nga Armira Shaqiri Më 2 dhjetor 2022 Në ora: 08:12
Foto ilustrim- Viktimat e vrasjeve Politike

Më 28 nëntor, Dita e flamurit, ishte festë për shqiptarët dhe u festua më ndryshe se herëve të tjera.

Krerët e shtetit të Kosovës, presidentja Vjosa Osmani, kryeministri Albin Kurti dhe kryeparlamentari Glauk Konjufca shkuan në Shqipëri dhe festuan këtë ditë.

Por, para kësaj në Kuvendin e Shqipërisë u mbajt seancë solemne për nder të 28 Nëntorit, të bashkuar në politikë, duke marrë pjesë edhe deputetë nga partitë nga Kosova.

Gjatë fjalimeve të tyre, kontributi i ish-Presidentit Ibrahim Rugova dhe të tjerëve u anashkalua sidomos nga disa figura nga Kosova, por edhe nga Shqipëria.

Kjo ngjalli debat në Kosovë, duke anashkaluar gjithnjë drejtuesit e shtetit, të cilët dhanë kontribut për këtë vend dhe këtë shtet.

Apo anashkalohen në këtë mënyrë gjithnjë e më shumë, viktimat e vrasjeve politike, familjarët e tyre, kur në asnjë rast nuk përmenden nga drejtues të shtetit? A është një lloj përpjekje për t'i maskuar apo edhe arsyetuar vrasjet e mbështetësve të Rugovës?

Hajdaraj: Disa eksponentë të kësaj mendësie do të kujdesen që emri i tyre të mos dëgjohet

Shpëtim Hajdaraj, djali i ish-deputetit të LDK-së, Smajl Hajrdarajt, i cili u vra politikisht më 2002, thotë për “Bota sot”, se pushteti në Kosovës ka ndryshuar frymën, andaj edhe disa eksponent të tij i takojnë mendësisë së vjetër ideologjike.

Image
Shpëtim Hajdaraj

“Edhe pse pushteti ka ndryshuar pakëz si frymë në Kosovë, disa eksponent të këtij pushteti i takojnë mendësisë së vjetër ideologjike - vrastare. Të presësh nga këta eksponent të kësaj mendësie që do t’i përmendin figurat kombëtare të vrara për motive politike është normalisht një naivitet i madh. Qëllimi kryesor i vrasësve ka qenë ndalja e fjalës dhe emrit (autoritetit) të tyre, dhe natyrisht që eksponent të kësaj mendësie do të kujdesen që emri i tyre të mos dëgjohet. Normalisht, ka përjashtime të shumta, por që ka eksponent të tillë, kjo është e padyshimtë”, thotë ai.

Sipas Hajdarajt, anashkalimi i tyre po bëhet nga mungesa e drejtësisë.

Anashkalimi më i madh i viktimave dhe familjeve të tyre po bëhet nga mungesa e DREJTËSISË, dhe mbajtja e anës së vrasësve kundrejt viktimave. Me dy palë heronjsh (edhe vrasësi edhe viktima e tij) kjo shoqëri nuk ka me mund me ecë përpara”, thotë ai.

I kanë anashkaluar viktimat dhe i kanë mashtruar familjet e tyre

Analisti Skënder Zogaj në një përgjigje për “Bota sot” thotë se përgjegjësit shtetëror, por edhe politikë i kanë injoruar dhe i kanë keqpërdorur vrasjet politike, duke i shfrytëzuar për marrjen e pushtetit.

Image
Skender Zogaj

Ai shton, se LDK-ja gjatë fushatave politike ka thënë se do të punojë për zbardhjen e vrasjeve politike, por që nuk i ka mbajtur premtimet, madje siç thotë Zogaj edhe kur e kanë pasur mundësinë.

Viktimat e vrasjeve politike janë njolla më e turpshme e dështimit ligjor të institucioneve shtetërore të Republikës së Kosovës, të cilat, duke e anashkaluar hetimin, zbardhjen dhe dhënien e dënimeve të merituara të vrasësve, e kanë dëmtuar boshtin kurrizor të shtetndërtimit dhe e kanë zvogëluar vlerën e lirisë dhe rolin e Pavarësisë, që edhe 22 vjet pas luftës nuk po arrijnë të konsolidohen në nivelin e merituar! Pra, kjo është dëshmia se, përgjegjësit shtetëror, por edhe politikë, jo vetëm se e kanë injoruar, por i kanë keqpërdorur vrasjet politike, duke i shfrytëzuar për marrjen e pushtetit, e aspak për të trajtuar viktimat dhe hallin e familjeve të viktimave!

Dëshmi janë fushatat elektorale, kur partitë politike, ndër to, sidomos LDK-ja, e ka pas kryefjalë zbardhjen e vrasjeve, por nuk i ka mbajtur premtimet, edhe kur e ka pasur këtë mundësi! Pra, i kanë anashkaluar viktimat dhe i kanë mashtruar familjet e tyre, të cilat qe dy dekada vuajnë në pritje të kot! E theksova LDK-ja, sepse ajo ka dhënë në vazhdimësi premtime dhe as edhe një herë nuk është angazhuar seriozisht, pos fjalimeve kurtuazie në përvjetore, që janë hedhur në harresë duke u lexuar!”, thotë ai.

Ai thotë se është për keqardhje kur figurën emblematike të Presidentit Rugova, përpiqen ta injorojnë disa nga Kosova e Shqipëria.

Kjo mënyrë e veprimit nuk është e rastit, përkundrazi, është abuzim me aspiratën përparuese të vendit dhe popullit, që, jemi dëshmitar se, ka mbetur në pozitën përbuzëse: më i izoluari i rajonit, i kërcënuar nga fqinjët, me vështirësi të shumta ekonomike sociale e politike të brendshme dhe me thellim të pasigurisë në planin diplomatik, që mund të jetë shumë e rrezikshme. Është për keqardhje kur, figura emblematike dhe me renome botërore e Presidentit historik Ibrahim Rugova, në Kosovë dhe në disa kuluare të Shqipërisë, përpiqen ta injorojnë, dhe kjo nuk ka dyshim se çon ujin në mullinjtë antikosovar e antikombëtar!”, përfundon Zogaj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat