Barty kualifikohet në raundin e 4-t

Tenis

Barty kualifikohet në raundin e 4-t

Më: 13 shkurt 2021 Në ora: 11:03
Barty kualifikohet në raundin e 4-t,

Janë mbyllur ndeshjet e randit të tretë të grand slam të Australian Open për femra në tenis.

Numri 1 në botë, tenistja australiane Ashleigh Barty, fitoi me lehtësi 2-0 (6-2, 6-4) ndaj ruses Ekaterina Alexandrova. Fitore e lehtë e tenistes vendase, që tregoi epërsi në fushë në të dyja setet dhe avancon në raundin e katërt.

Më tej kualifikohet edhe numri 5 në botë, tenistja ukainase Elina Svitolina, që mposhti 2-0 (6-4, 6-0) Yulia Putintseva të Kazakistanit. Ndërsa tenistja serbe Donna Vekic eliminoi estonezen Kaia Kanepi, duke fituar 2-1 (5-7, 7-6, 6-4).

Eliminohet numri 6 në botë, tenistja çeke Karolina Pliskova, që u mund 2-0 (7-5, 7-5) nga patriotja e saj Karolina Muchova, ndërsa belgia Elise Mertens mposhti 2-0 zviceranen Belinda Bencic (6-2, 6-1).

Në raundin e katërt avancojnë edhe tenistet amerikane Shelby Rogres, Jennifer Brady e Jessica Pegul.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat