Tenistja polake në krye renditjes

Tenis

Tenistja polake në krye renditjes

Më: 24 mars 2022 Në ora: 12:06
Tenistja polake në krye renditjes

Tenistja australiane Ashleigh Barty, pasi vendosi të tërhiqej nga sporti në moshën 25-vjeçare, ka kërkuar që ajo të hiqet nga renditja. Për pasojë, nga java e ardhshme, Barty nuk do të jetë më numri 1 në botë.

Ajo që do të marrë kreun e renditjes botërore është tenistja polake Iga Swiatek, 20 vjeçe, fituese e Roland Garros dy vite më parë.

Aktualisht ajo ndodhet e dyta në klasifikimin e WTA dhe javën e kaluar fitoi turneun Masters të Indian Wells.

Swiatek do të zbresë në fushë edhe këtë javë, në turneun Masters të Majemit.

Asaj i mjafton të fitojë një ndeshje në këtë turne për të marrë matematikisht kreun e renditjes botërore, duke lënë pas spanjollen Paula Badosa.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat