Drejt përjashtimit të tenistëve rusë dhe bjellorusë

Tenis

Drejt përjashtimit të tenistëve rusë dhe bjellorusë

Më: 20 prill 2022 Në ora: 12:06
Drejt përjashtimit të tenistëve rusë dhe bjellorusë

Nuk ka Wimbledon për tenistët rusë dhe bjellorusë.

Sipas “New York Times”, organizatorët e turneut duhet të shpallin vendimin në orët në vijim.

Një përjashtim i lidhur padyshim me luftën në Ukrainë dhe i cili u konfirmua nga një “ekzekutiv i rëndësishëm ndërkombëtar tenisi” i cili dëshironte të mbetej anonim “sepse ai nuk ishte i autorizuar të fliste në emër të Klubit All England”.

Nëse po, Wimbledon, i cili fillon më 27 qershor në Londër, do të përjashtojë numrin 2 të botës Daniil Medvedev dhe numrin 8 Andrey Rublev nga turneu. Në fushën e femrave, tre teniste ruse dhe bjelloruse ndër 20 më të mirat e renditjes WTA: Aryna Sabalenka (4), Anastasia Pavlyuchenkova (15) dhe Victoria Azarenka (18).

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat