ATP kritikon ndalimin e Wimbledonit për rusët dhe bjellorusët

Tenis

ATP kritikon ndalimin e Wimbledonit për rusët dhe bjellorusët

Nga: V.N Më: 20 prill 2022 Në ora: 19:20
Numri dy i botës për meshkuj, Daniil Medvedev, nga Rusia

Më herët, ju thamë se BBC kishte mësuar se tenistët rusë dhe bjellorusë do të përjashtoheshin nga kampionati i këtij viti në Wimbledon.

Organizatorët tani kanë konfirmuar publikisht masën, duke thënë se qëllimi i tyre ishte "të kufizonin ndikimin global të Rusisë me mjetet më të forta të mundshme".

Lojtarët nga Bjellorusia përballen me të njëjtin sanksion pasi vendi i tyre u përdor nga Rusia si një shtyllë për pushtimin.

ATP, e cila drejton turnetë e meshkujve, e cilësoi lëvizjen "të padrejtë" dhe diskriminuese.

Kremlini gjithashtu kritikoi ndalimin. Numri dy i botës për meshkuj, Daniil Medvedev nga Rusia dhe numri katër i botës për femra, Aryna Sabalenka nga Bjellorusia janë lojtarët e renditur më të lartë që preken.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat