Swiatek shkruan historinë

Tenis

Swiatek shkruan historinë

Më: 4 qershor 2022 Në ora: 17:15
Swiatek shkruan historinë

Iga Swiatek është gjithnjë dhe më shumë dominuese e tenisit të femrave në këtë 2022. Polakja ka fituar Ronald Garros duke mundur pastër 18-vjeçaren amerikane Coco Gauff, në finalen e parë Slam të karrierës: 6-1, 6-3 rezultati për numrin 1 në botë.

Swiatek nuk ndalet më. Ka fituar titullin e Roland Garros duke bërë bis pas suksesit të 2020-ës. Ajo ka vendosur edhe rekordin e 35 fitoreve radhazi duke barazuar një legjendë si Venus Williams që ia doli në vitin 2000.

Polakja është me të vërtetë e pamposhtur në këtë 2022 magjik për të: asnjë teniste tjetër duket se është në gjendje ta kalojë dhe edhe sot, në finalen e Parisit të fituar 6-1, 6-3, Gauff ka qenë e detyruar të bëjë rolin e spektatores.

Ka qenë një ndeshje pa histori në të cilën amerikania është dukur shumë e tensionuar.

Ndërsa Swiatek ka qenë një tren, pa mëshirë që në goditjet e para dhe e vendosur të rishkruajë historinë e tenisit femëror. Pas ndeshjes ka ardhur edhe përqafimi me një tjetër yll të sportit polak, sulmuesin Robert Lewandowski.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat