Anulohen turnetë Masters në Pekin e Shanghai

Tenis

Anulohen turnetë Masters në Pekin e Shanghai

Më: 22 korrik 2022 Në ora: 12:17
Anulohen turnetë Masters në Pekin e Shanghai

Për të tretin vit me radhë, në Kinë nuk do të zhvillohet asnjë turne në sportin e tenisit. Lajmi është konfirmuar sot nga Federata Ndërkombëtare e Tenisit, duke e lënë periudhën shtator-tetor pa turne Masters.

Masat e rrepta anti-Covid që ekzistojnë në Kinë e bëjnë të pamundur zhvillimin normal të turneve.

Kështu, dy turnetë Masters të planifikuar në Shanghai dhe Pekin janë anulluar ashtu sikurse edhe një turne në Zhuhai.

Edhe vjet u anulluan turnetë, por vendimi u mor pas skandalit që plasi në Kinë me ish-tenisten Shuai Peng. Ndërsa dy vite më parë ishte sërish pandemia ajo që pezulloi turnetë në shtetin aziatik.

Shumica e turneve të mbetura do të zhvillohen në atë periudhë në Europë, ndërkohë që në Paris do të zhvillohet turneu i fundit Masters. Ndërsa në Torino do të zhvillohen finalet e turneut ATP, ndrsa ato për femra ende nuk është vendosur vendi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat