Nuk ia del as tenistja e shtëpisë

Tenis

Nuk ia del as tenistja e shtëpisë

Më: 7 shtator 2022 Në ora: 11:54
Nuk ia del as tenistja e shtëpisë

Nuk ka shkuar përtej fazës së çerekfinaleve rrugëtimi i Nick Kyrgios në US Open. Tenisti australian u mposht në pesë sete me shifrat 2-3 nga ana e rusit, Karen Khachanov.

Të gjithë setet ishin mjaft të luftuar edhe pse duhet theksuar se Kyrgios vuajti një dëmtim në setin e parë teksa kërkoi edhe ndihmën e fizioterapistit. Sa i përket ndeshjes, Kachanov fitoi të parën 5-7, ndërsa u dorëzua te i dyti me shifrat 6-4. Megjithatë, kur u mendua se Kyrgios do të merrte avantazhin, tenisti rus surprizoi dhe e mbylli sërish 5-7.

Kyrgios riktheu baraspeshën në setin e katërt vetëm falë “tie break” duke e mbyllur 7-6 ndërsa në setin final, Kachanov pati qetësinë e duhur për të marrë fitoren pasi e mposhti Kyrgios me shifrat 4-6.

Kështu, 31-vjeçari pret biletën për në gjysmëfinale atje ku e pret Casper Ruud.

Ky i fundit, numri pesë në botë, eliminoi në tre sete, Matteo Berretinin. Italiani e pati të vështirë ndaj danezit ndërsa nuk mundi të rezistonte në dy setet e para që i humbi me shifrat e thella 1-6 dhe 4-6. Në setin e tretë, Berretini dha maksimumin për të qëndruar në lojë megjithatë në fund falë “tie break”, Ruud e fitoi 6-7.

Sa i takon femrave, tenistja e shtëpisë Cori Gauff u mposht në dy sete nga Caroline Garcia me shifrat 3-6, 4-6. Në fazën gjysmëfinale, tenistja franceze do të përballet me Ons Jabeur. Tenistja tuniziane mposhti Ajla Tomljanovic në dy sete me shifrat 6-4 dhe 7-6. Kujtojmë se US Open mund ta ndiqni në Eurosport nëpërmjet platformës DigitAlb.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat