Garsia përmes Sabalenka-s, deri te triumfi në Fort Vort

Tenis

Garsia përmes Sabalenka-s, deri te triumfi në Fort Vort

Më: 8 nëntor 2022 Në ora: 12:14
Garsia përmes Sabalenka-s, deri te triumfi në Fort Vort

Tenistja franceze, Karolin Garsia është fituese e turneut Masters në Fort Vort të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, pasi që në finale mundi Arina Sabalenkën me 2-0 në sete, ose 7-6, 6-4 dhe 6-4 në geme.

Për tenisten franceze, e cila mban pozitën e 6-të në renditjen e fundit të VTA-s, është titulli i 11-të në karrierën e saj.

Garsia sipas mediave franceze, do të mbyll sezonin në vendin e katërt në renditjen e fundit të VTA-s, që do të jetë rangimi më i mirë nga viti 2018.

Kujtojmë se Karolin Garsia, triumfoi në turnetë e tenisit në Homburg, Varshavë dhe Sinsinati.

Në kohë të njëjtë, ajo u bë francezja e dytë, e cila ka triumfuar në turneun e fundit, pas Ameli Morezmos, që ka trimfuar para 17 viteve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat