Tetë meshkuj e dy femra, ja 10 tenistët më të paguar të vitit 2022

Tenis

Tetë meshkuj e dy femra, ja 10 tenistët më të paguar të vitit 2022

Më: 30 dhjetor 2022 Në ora: 15:10
Tetë meshkuj e dy femra, ja 10 tenistët më të paguar të vitit 2022

Tetë meshkuj dhe dy femra përbëjnë renditjen e 10 tenistëve më të paguar të vitit 2022.

Një “top-10”, ku shuma totale e premio që këta tenistë kanë arkëtuar kalon të 70 milionë dollarë.

Adoleshenti spanjoll Carlos Alcaraz mbetet më i paguari i këtij viti në sportin e raketës, duke marrë edhe kreun e renditjes botërore. Ai la pas edhe Djokovic, Nadal e Iga Swiatek, numrin 1 në botë për femra.

“Top-10” më të paguarit 2022

1-Carlos Alcaraz, 10.1 milionë $

2-Novak Gjokoviq, 9.9 milionë $

3-Iga Swiatek, 9.8 milionë $

4-Rafael Nadal, 9.3 milionë $

5-Casper Ruud, 8.1 milionë $

6-Stefanos Tsitsipas, 6.6 milionë $

7-Ons Jabeur, 4.9 milionë $

8-Feliz Auger-Aliassime, 4,8 milionë $

9-Andrey Rublev, 4,6 milionë $

10-Taylor Fritz, 4.5 milionë $

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat