Tenistja britanike Emma Raducanu humb France Open dhe Wimbledonin

Tenis

Tenistja britanike Emma Raducanu humb France Open dhe Wimbledonin

Më: 3 maj 2023 Në ora: 19:35
Emma Raducanu

Numri një i tenisit britanik Emma Raducanu do të mungojë në French Open dhe Wimbledon, ndërsa do të shërohet nga operacioni i dorës dhe kyçit të këmbës për disa muajt e ardhshëm.

Ajo postoi një foto të saj në një shtrat spitali me dorën e djathtë të fashuar pas një procedure të vogël, duke thënë se kishte një të tillë edhe në të majtën.

Raducanu, 20 vjeçe, është penguar nga një sërë lëndimesh që nga fitorja e saj mahnitëse e US Open në vitin 2021.

“Më dhemb të them se do të më mungojnë në eventet e verës”, ka shkruar ajo.

“Unë u përpoqa të minimizoj çështjet kështu që falënderoj të gjithë fansat e mi që vazhduan të më mbështesnin kur nuk i dinit faktet”, ka shkruar Raducanu në një postim në rrjetet sociale.

“Është e sigurt të thuhet se 10 muajt e fundit kanë qenë të vështirë pasi u përballa me një dëmtim të përsëritur në një kockë të të dy duarve. Unë u përpoqa të menaxhoja dhimbjen dhe të luaja përmes saj për pjesën më të madhe të këtij viti dhe në fund të vitit të kaluar duke reduktuar ngarkesën e stërvitjes në mënyrë dramatike, duke humbur javët e stërvitjes si dhe duke shkurtuar sezonin e kaluar për ta shëruar atë. Fatkeqësisht nuk është kështu. mjaft.", ka shtuar ajo.

Problemet e duarve, që përfshijnë një kockë shumë afër kyçeve, sollën një fund të hershëm të sezonit të saj në vitin 2022.

Ajo do të bjerë nga 100 më të mirat në renditjen botërore javën e ardhshme dhe ka gjasa të zëvendësohet nga Jodie Burrage si numri një britanik në javët e ardhshme.

Ajo do të humbasë French Open, i cili fillon më vonë këtë muaj, si dhe sezonin e fushës me bar, duke përfshirë Wimbledonin.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat