Sinner dorëzohet pas 4 orësh ndaj Alcarazit

Tenis

Sinner dorëzohet pas 4 orësh ndaj Alcarazit

Më: 7 qershor 2024 Në ora: 22:14
Carlos Alcara

Ishin 4 orë e 12 minuta luftë dhe spektakël. Carlos Alcaraz shkon në finalen e Roland Garros, sepse Jannik Sinner dorëzohet në setin e pestë: pa energji dhe fizikisht jo ne kulmin e tij per shkak te mungeses se stervitjes per gati 1 muaj, qe do te kishte qenë aq i dobishem në fazat e fundit të betejës kundër spanjollit.

Rezultati përfundimtar është 2-6, 6-3, 3-6, 6-4, 6-3: numra të ftohtë që nuk mund të përcjellin bukurinë e një sfide që tashmë është kthyer në simbolin e epokës së re të tenisit.

Philippe-Chatrier kaloi shumë vera duke admiruar luftën e të shtënave dhe nervave mes dy interpretuesve më të mirë të raketës së sotme. Të dy mund të kishin fituar. Alcaraz ka treguar pse mund të kthehet në numrin 1 (fitimi i turneut do të kalonte Novak Gjokovic në vendin e dytë). Sinner ka treguar pse nga e hëna do të jetë zyrtarisht numri 1 i ri në botë.

“Ishte ndeshja ime më e vështirë, por në të gjithë karrierën time ndeshjet më të vështira ishin kundër Sinner”, tha spanjolli në fund të ndeshjes. Është dëshmi verbale e vlerësimit mes dy luftëtarëve, të aftë për të mrekulluar me raketë dhe e këmbënguljes fizike e mendore, karakteristike tipike e boksierëve.

Sot vula vendimtare u dha nga Alcaraz, kur arriti ta çonte ndeshjen në setin e pestë. Në 4 orë ndeshje, Sinner mund të ankohet kryesisht për atë goditje të gabuar në fund të setit të katërt, që ndoshta do ta kishte çuar atë të luante shansin për të shkuar në finale në tie-break.

Megjithatë, sapo ndeshja tre-orëshe mbaroi, doli lodhja e një lojtari i cili – për shkak të inflamacionit të ijeve – mbeti jashtë fushës për javë të tëra. Alcaraz gjithashtu kishte një dëmtim në krah, por ishte në gjendje të mbante pjesën tjetër të trupit të stërvitur ndërkohë.

Spanjolli arrin në finalen e Roland Garros për herë të parë: ai tregon se është potencialisht lojtari më i fortë në botë ne dhe. Sinner largohet nga Parisi me një gjysmëfinale dhe një përmirësim të dukshëm në krahasim me 12 muaj më parë, kur u eliminua në raundin e dytë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat