Mrekulli, edhe një medalje për Kosovën nga Kampionati Evropian

Xhudo

Mrekulli, edhe një medalje për Kosovën nga Kampionati Evropian

Nga: Kemajl Goca Më: 17 prill 2021 Në ora: 11:22
Gjakova

(E plotësuar) - Xhudisti Akil Gjakova (-73 kg) e ka mposhtur zviceranin Nils Stumb dhe është në finalen e madhe të Kampionatit Evropian. 

Edhe një medalje për Kosovë, e artë apo e argjendtë, do të shihet pas orës 17.00.

Dje, Distria Krasniqi (-48 kg) fitoi të artën dhe Nora Gjakova (-57 kg) të bronztën.

Akil Gjakova (-73 kg) nuk ndalet, në çerekfinale shkatërron rusin Musa Mogushkov dhe kualifikohet në gjysmëfinale. Ai pas një lufte mjeshtërore fiton me ippon.

Akil Gjakova (-73 kg) shpërthen si vullkan, gjunjëzon me ippon gjermanin Antony Zingg.

Gjakova kualifikohet në çerekfinalen e madhe të Kampionatit Evropian, që mbahet në Lisbonë të Portugalisë.  

Akil Gjakova (-57 kg) tregon mjeshtri në duel me izraelitin Ido Levin. Ajo dominoi përballjen dhe triumfoi me ippon, duke u kualifikuar në rrethin e tretë. 

Gjakova synon që të futet n zonën e medaljeve në Kampionatin Evropian dhe gjasat i ka shumë të mira. 

Ai është në formë të mirë, vetëm i duhet fat.  

Xhudisti Akil Gjakova (-57 kg) do të ballafaqohet me izraeliten Ido Levin. 

Laura Fazliu (-63 kg) ndeshet me gjermanen Dena Pohl dhe Loriana Kuka (-78 kg) me ukrainasen Anastasiya Turchyn.

Kosova synon edhe medaljen tjetër në Kampionatin Evropian, që po mbahet në Lisbonë të Portigalisë.

Dje, Distria Krasniqi (-48 kg) u stolis me medalje të artë dhe Nora Gjakova me të bronztë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat