​Çeku: Programi “Kosova shtet i xhudos" po fillon fazën e parë

Xhudo

​Çeku: Programi “Kosova shtet i xhudos" po fillon fazën e parë

Më: 24 qershor 2022 Në ora: 20:47
Hajrulla Çeku dhe Agron Kuka

Ministër i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku ka njoftuar se sot bashkë me kryetarin e Federatës së Xhudos në Kosovë, Agron Kuka nënshkruan memorandumin e bashkëpunimit për mbështetje financiare të fazës së parë të programit “Kosova shtet i xhudos”. 

Sipas ministrit Çeku, në kuadër të këtij memorandumi parashihet rritja e kapacitetit njerëzor për menaxhimin e programit të trajnerëve në xhudo.

Gjithashtu, edhe hartimi i projektit të detajuar për masovizimin e sportit të xhudos si dhe përkrahja për menaxhimin e organizimit të ngjarjeve ndërkombëtare.

“Përmes programit "Kosova shtet i xhudos" synojmë zhvillimin e infrastrukturës, masivizimin përmes shtrirjes në shkolla, fuqizimin e kapaciteteve të trajnerëve, organizimin e ngjarjeve ndërkombëtare dhe vazhdimësinë e rezultateve kulmore në sportin e xhudos”, ka shkruar ai në Facebook.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat