Omikroni dominon Zvicrën, 36 mijë raste të reja gjatë vikendit, shumica me variantin e ri

Zvicra

Omikroni dominon Zvicrën, 36 mijë raste të reja gjatë vikendit, shumica me variantin e ri

Nga: M.L. Më: 27 dhjetor 2021 Në ora: 16:07
Sipas shifrave të fundit nga Zyra Federale e Shëndetit Publik, Omikron tani është varianti dominues në Zvicër. Imazhi: Virginie Masserey, Shefe e Seksionit të Kontrollit të Infeksionit në FOPH.

Omikroni ka zëvendësuar Delta-n si varianti dominues në Zvicër. Kjo rezulton nga statistikat e koronave që Zyra Federale e Shëndetit Publik publikoi të hënën, shkruan blick.ch transmeton “Bota sot”.

Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) raportoi për 36 mijë e 261 raste të reja me koronavirus gjatë festës së Krishtlindjeve. Kjo për periudhën nga 24 deri më 26 dhjetor 2021.

Vihet re gjithashtu se Omikron tani është varianti dominues në Zvicër. Mesatarisht në periudhën 7-ditore nga 17 dhjetori Omikron përbën 55.7 për qind të të gjitha rasteve me koronavirus. Delta vjen në 43.8 për qind. Mund të supozohet se pjesa e omicron ka të ngjarë të jetë edhe më e lartë sot.

Megjithatë: Përqindja e varianteve të ndryshme të virusit në programin kombëtar të monitorimit SARS-⁠CoV-⁠2 nuk është përkohësisht përfaqësuese. Varianti Omikron aktualisht po hulumtohet në mënyrë specifike. Për rastet e dyshuara të Omikron, raporti kryhet he raportohet në mënyrë preferenciale brenda kuadrit të programit kombëtar të monitorimit SARS-CoV-2.

Kjo çon në një mbivlerësim të proporcionit të variantit Omikron, raporton Zyra Federale e Shëndetit Publik.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat