Penza fuqi për Prishtinën, fiton Superkupën Mbarëkombëtare

Basketboll

Penza fuqi për Prishtinën, fiton Superkupën Mbarëkombëtare

Nga: K.G. Më: 14 tetor 2021 Në ora: 21:24
Penza fuqi për Prishtinën, fiton Superkupën Mbarëkombëtare

Penza ia ka marrë zemrën Prishtinës.

Pejanet pas triumfit në Superkupën e Kosovës, sonte në Vlorë fituan me rezultat 71:65 (21:28, 15:13, 21:11, 14:13) ndaj Prishtinës, në finalen e Superkupës Mbarëkombëtare në basketboll.

Penza fiton trofeun e parë në garën e parë të Superkupës Mbarëkombëtare.

Prishtina vetëm në çerekun e parë ishte më e mirë dhe avancoi me 28:21, por në tre çerekët tjerë pejanet treguan lojë më të mirë dhe fituan.

Basketbollistet më efikaset të Penza janë: Rael Whitsitt me 21 pikë, Bri Williams 14, Ioona Mckenzie 12, Valbona Bytyqi me 11 pikë etj.

Në radhët e prishtinasve me efikaset janë Sarah Mgbeike 21 pikë, Arbenore Peerçuku 18, Aisia Robertson 16 sosh.

Rael Whitsitt u shpall MVP e Superkupës Mbarëkombëtare, ku në finale shënoi 21 pikë e 14 kërcime.

Kupën kapitenes së Penzës, Valbona Bytyqi ia dorëzoi kryetari i Bordit të Ligës Unike, Ilir Trebicka.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat