Maxhuni po shkëlqen në Holandë: Kjo do të jetë një verë e madhe për ne

Basketboll

Maxhuni po shkëlqen në Holandë: Kjo do të jetë një verë e madhe për ne

Nga: Kemajl Goca Më: 18 qershor 2022 Në ora: 14:08
Maxhuni po shkëlqen në Holandë: Kjo do të jetë një verë e madhe për ne

Edoni, djali i legjendës së basketbollit të Kosovës, Besim Maxhunit, po shkëlqen në kampionatin holandez. 

Edon Maxhuni po luan me sukses në radhët e ekipit holandez Heroes Den Bosch, duke pasur një sezon të fortë. Kurora e sezonit të suksesshëm për Maxhunin, është fitimi i kampionatit holandez.

Pas një kohe shtatëvjeçare, Den Bosch arriti të festoi titullin e kampionit holandez.

Për Maxhunin, ishte sezoni më i suksesshëm. Ai ndryshoi lojën e ekipit të tij me 13.9 pikë mesataren për ndeshje, 4.7 asistime, 2.3 kërcime dhe 1.2 bllokada. Ai gjithashtu shijoi atmosferën e evropianëve kur Den Bosch mori pjesë në Kupën e Evropës FIBA. Qielli i Den Bosch ishte thyer tashmë në fazën e bllokut me Maxhunin, me një mesatare 12.5 pikë, 3.7 asistime dhe 1.3 kërcime.

“Personalisht, ky ishte një nga sezonet e mia më të mira. Ishte një hap i madh për të luajtur në Kupën e Evropës FIBA dhe isha në gjendje të sfidoja veten kundër skuadrave më të mëdha”, tha mes të tjera Maxhuni për faqen “Basket.fi”.

“Den Bosch do që vazhdojë unë, por unë ende i mbaj të hapura opsionet dhe shoh se cilat janë mundësitë. Shpresoj se mund të bëj përsëri hapin e madh para”, tha ai.

Para sezonit të ardhshëm, Maxhuni do të mund të kontraktojë ndeshje të rëndësishme me Finlandën në verë.

Përpara është kulmi final i eliminatoreve të Botërorit, i pari prej të cilëve do të jetë më 30 qershor. ndeshje në shtëpi kundër Suedisë. Vera e kombëtares kulmon në Kampionatin Evropian të vjeshtës.

“Mezi po e pres. Korona më la jashtë ndeshjeve të mëparshme kombëtare dhe tani kam entuziazmin dhe dëshirën për të luajtur. Ne kemi një grup shumë të mirë dhe mendoj se kjo do të jetë një verë e madhe për ne.

Nuk mendoj shumë për ndeshjet e ardhshme, por të gjithë janë njësoj të rëndësishëm dhe në fund do të vijë Kampionati Europian. Ky është qëllimi i madh që do të kulmojë verën”, - tha mes të tjera Maxhuni.
 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat