Mahmuti dhe Toijala ligjërojnë para trajnerëve të Kosovës

Basketboll

Mahmuti dhe Toijala ligjërojnë para trajnerëve të Kosovës

Më: 24 shtator 2022 Në ora: 19:33
Mahmuti dhe Toijala ligjërojnë para trajnerëve të Kosovës

Trajnerët e mirënjohur evropianë, Oktay Mahmuti dhe Jukka Toijala kanë ligjëruar para trajnerëve të Kosovës në Klinikën e Trajnerëve të Basketbollit, që po organizohet nga Shoqata e Trajnerëve të Basketbollit të Kosovës në bashkëpunim me Federatën e Basketbollit të Kosovës.

Hapjen e Klinikës e ka bërë kryetari i Federatës së Basketbollit të Kosovës (FBK), Arben Fetahu. “Ju jeni bartës i zhvillimit të basketbollit në vendin tonë, kështu që ky aktivitet është shumë i rëndësishëm për ne dhe është në vazhdën e asaj që FBK tenton në zhvillimin tuaj. Ne do të kemi edhe aktivitete tjera. I falënderoj edhe miqtë tanë, Jukka dhe Oktay, që kanë treguar respekt për Federatën e Basketbollit të Kosovës me ardhjen e tyre”, është shprehur Fetahu para trajnerëve pjesëmarrës në këtë Klinikë, ku numri ishte mjaft i madh.

Trajneri i mirënjohur, Mahmuti, ka folur në pjesën e parë të Klinikës për Mbrojtjen Individuale, duke treguar se si të jetë më e suksesshme dhe duke bartur përvojën e tij të madhe nga basketbolli evropian. Ligjërata e tij është përshëndetur nga trajnerët e pranishëm, që kishin rastin ta dëgjojnë një trajner shumë të suksesshëm evropian.

Ndërkohë, Jukka Toijala ka folur ka ligjëruar për Zhvillimi Afatgjatë i Basketbollistëve, duke marrë shembullin nga Modeli i Akademisë së Helsinkit, që lojtarët të jenë sa më të suksesshëm dhe profesional. Në fund ishte pjesa praktike e ligjëratës së dytë.  

Klinika do të vazhdojë edhe të dielën nga ora 10:00 deri në ora 13:30 në Kolegjin “ISP Marigona”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat