Këngëtari i famshëm në postimet e tij fajëson Kinën për Koronavirusin

Bota e Yjeve

Këngëtari i famshëm në postimet e tij fajëson Kinën për Koronavirusin

Më: 12 maj 2020 Në ora: 16:03
Rokeri i njohur kanadez, Bryan Adams

Rokeri i njohur kanadez, Bryan Adams po kritikohet me të madhe për postimet e tij në rrjetet sociale, në lidhje me origjinën e COVID-19.

Bryan Adams është quajtur ‘racist’ për një postim tronditës në mediat sociale, i cili duket se fajëson pandeminë e vazhdueshme të koronavirusit ndaj Kinës dhe qytetarëve të saj.

Rokeri 60 vjeç, u vu nën zjarr për postimin që ka shpërndarë në Instagram dhe Twitter – në të cilin fajësoi pandeminë në “konsumuesit e lakuriqëve”.

Ai shkroi: ‘Sonte duhej të ishte fillimi i koncerteve në @royalalberthall, por falë disa ngrënësve të lakuriqëve, shitjen e kafshëve në treg të lagësht, krijuesve të viruseve, e gjithë bota tani është në pauzë, për të mos përmendur mijëra që kanë vuajtur ose kanë vdekur nga ky virus.”

Shpërthimi i Adams përmbledh një numër teorish në lidhje me origjinën e virusit. Njëra është që Covid-19 u kalua njerëzve përmes ngrënies së lakuriqëve (ose pangolinave të infektuar nga lakuriqët, siç është sugjeruar gjithashtu). Një numër i rasteve më të hershme të sëmundjes u gjetën te njerëzit që kishin frekuentuar një treg të lagësht në Wuhan, i cili shet mish të freskët dhe ushqim deti, duke çuar në frikën se mishi i blerë atje mund të ishte burimi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat