Taylor Swift: Departamenti i Poetëve të Munduar thyen rekordin në Spotify

Bota e Yjeve

Taylor Swift: Departamenti i Poetëve të Munduar thyen rekordin në Spotify

Më: 21 prill 2024 Në ora: 07:34
Taylor Swift

Albumi i ri i Taylor Swift, Departamenti i Poetëve të Munduar, ka thyer rekordin për më shumë dëgjime në një ditë në Spotify, tha platforma.

Sensacioni i pop-it gjithashtu u bë artistja më e dëgjuar në një ditë.

Albumi i saj shumë i pritur u lirua të premten, duke çuar Swifties anembanë botës në një çmenduri.

Ai përmban 31 këngë në të cilat super-ylli zbulon zemërthyerjen e saj dhe duket se drejton zemërimin ndaj ish-partnerëve të mëparshëm.

16 këngët e para u publikuan siç ishte planifikuar në orën 5 të mëngjesit sipas kohës së Britanisë së Madhe, por vetëm disa orë më vonë, 15 këngë shtesë u liruan, duke i dhënë fansave të saj shumë për të zhytur - si dhe duke dërguar gazetarët e muzikës në një turbullirë.

Swift tha se albumi ishte një antologji e veprave të reja që pasqyrojnë "ngjarje, mendime dhe ndjenja nga një moment i shpejtë dhe fatalist - një që ishte njëkohësisht sensacional dhe i hidhur në masë të barabartë". Ajo vazhdoi të shpallë atë periudhë të jetës së saj "tani mbaroi".

"Kapitulli u mbyll dhe u vulos. Nuk ka asgjë për të hakmarrë, asnjë llogari për të mbyllur pasi plagët janë shëruar," tha ajo. "Pasi të kemi thënë historinë tonë më të trishtuar, mund të çlirohemi prej saj."

Image

Swift njoftoi ardhjen e albumit të saj të 11-të në studio live në skenë në Çmimet Grammy në shkurt.

Ai përmban këngë përfshirë So Long, London, që mendohet gjerësisht se është për ish-partnerin e saj, aktorin britanik Joe Alwyn. Swift, e cila ishte me Alwyn për gjashtë vjet, kishte lëvizur më parë në Londër ku ai jetonte.

Një tjetër këngë, But Daddy I Love Him, gjithashtu mendohet se adreson diskutimin që rrethoi romancën e raportuar por kurrë të konfirmuar të Swift me këngëtarin kryesor të The 1975, Matty Healy, vitin e kaluar.

Rekordi vjen pas suksesit të madh të Midnights, i cili shiti 1.6 milion kopje në javën e tij të parë në SHBA dy vjet më parë.

Ai përmbante këngët e njohura Anti-Hero, Bejeweled dhe Karma, dhe më pas fitoi albumin e vitit në Grammy - duke bërë Swift personin e parë që fiton këtë çmim katër herë.

Ardhja e një albumi të ri dërgoi valë të forta përmes bazës së saj besnike të fansave pasi do të thotë se do të ketë material të ri për të shtuar në turneun spektakolar Eras të yllit, i cili godet Evropën këtë verë.

Swift rishikon secilin nga 10 albumet e saj të mëparshme në koncertet, të cilat zgjasin tashmë më shumë se tre orë.

Albumi i saj vjen menjëherë pas një viti të ngarkuar për yllin, e cila u shpall gjithashtu miliardere nga revista Forbes më herët këtë muaj.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat