Dua Lipa dominon nominimet për “Grammy 2021”

Bota e Yjeve

Dua Lipa dominon nominimet për “Grammy 2021”

Më: 24 nëntor 2020 Në ora: 21:13
Dua Lipa

Beyoncé dominon me nëntë nominime, katër prej të cilave për “Black Parade”, një himn proteste i publikuar në kulmin e protestave të “Black Lives Matter” këtë verë. Beyoncé, e cila gjatë gjithë karrierës numëron 79 nominime dhe 24 çmime të marra, është artistja femër më e nominuar në historinë e Grammy.

Më pas është Taylor me gjashtë nominime, e cila mund të rrëmbejë çmimin për “Albumi i vitit” pas super suksesit që albumi i saj “Folklore” pati gjatë izolimit.

Edhe Dua Lipa gjithashtu është nominuar gjashtë herë për kategoritë “Albumi më i mirë i vitit”dhe “Albumi më i mirë Pop Vokal” për albumin Future nostalgia,  “Regjistrimi i vitit”, “Kënga e vitit”, “Performanca më e mirë solo Pop” për Dont’start now, “Bashkëpunimi më i mirë pop” për Un Dia (One Day)” në bashkëpunim me J Balvin, Bad Bunny, and Tain.

Image
Dua Lipa

Kujtojmë se në 2019 Dua ka shkruar historinë pasi është bërë shqiptarja e parë që rrëmben dy çmime “Grammy”.

Artistja jonë fillimisht fitoi në kategorinë “Kënga më e mirë ritmike”, për këngën e saj të suksesshme “Electricity”, në bashkëpunim me Mark Ronson dhe Diplo. Po ashtu, triumfoi edhe në një ndër kategoritë më të mira të ceremonisë, atë të kategorisë “Artistja e re më e mirë”.

Zhgënjyes duket “Grammy 2021” për yllin e R&B The Weeknd, i cili nuk arriti të merrte asnjë nominim, pavarësisht se kishte albumin më të shitur të vitit 2020 në SH.B.A.

Ndërkohë, Billie Eilish mori nominime të shumta për single-in e saj “Everything I Wanted”, si dhe “No Time To Die”.

18-vjeçarja gjithashtu bëri histori në fillim të këtij viti duke u bërë artistja e parë femër që fitoi të katër kategoritë kryesore të Grammy – ‘Artistja më e mirë e re’, ‘Kënga e vitit’, ‘Regjistrimi i vitit’ dhe ‘Albumi më i mirë’.

Grammy do të transmetohet më 31 janar 2021, nga ora 20:00-23:30 nën moderimin e Trevor Noah. Të nominuarit u njoftuan sot, më 24 nëntor, në një ceremoni virtuale ku morën pjesë Dua Lipa, Imogen Heap, Lauren Daigle, Mickey Guyton, Yemi Alade, Nicole Benedetti, Pepe Aguilar, Sharon Osbourne etj.

Image
Dua Lipa
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat