City kërkon hakmarrjen ndaj Chelsea për Champions

Futboll

City kërkon hakmarrjen ndaj Chelsea për Champions

Më: 25 shtator 2021 Në ora: 11:49
City kërkon hakmarrjen ndaj Chelsea për Champions

Sot pritet të luhet supersfida e kampionatit anglez ndërmjet Chelsea dhe Manchester City-t. Kampionët në fuqi duan të hakmerren ndaj bluve të Londrës për humbjen e ndeshjes së finales së Champions League.

Një betejë e sotme që do të tregojë nëse blutë e Tuhel do të jenë aq të frikshëm për të mposhtur ekipin e Guardiolës, pas blerjes së Lukakut dhe kryerjes së disa përforcimeve.

Portieri i Chelseat, Edouard Mendy është shëruar nga një problem në ijë dhe do të fillojë të shtunën, ka konfirmuar trajneri Thomas Tuchel.

Christian Pulisic mbetet jashtë dhe Mason Mount mungon me një dëmtim të vogël.

Manchester City do të ketë në dispozicion shumicën e lojtarëve të lënë pushim për fitoren e tyre në Carabao Cup kundër Wycombe.

Rodri, Aymeric Laporte dhe John Stones, të cilët janë lënë jashtë lëndimeve kohët e fundit, do të monitorohen pas rifillimit të stërvitjes.

Nathan Ake mund të kthehet pasi iu dha leja në mesjavë. Oleksandr Zinchenko dhe Ilkay Gundogan gjithashtu humbën lojën e së martës për shkak të shqetësimeve të gjendjes fizike, kështu që disponueshmëria e tyre është në dyshim.

Herën e fundit që Manchester City shkoi në Stamford Bridge, në janar, ata e copëtuan Chelsean me tre gola në 35 minutat e para, por kjo ishte para se Thomas Tuchel të merrte drejtimin dhe kjo është një skuadër shumë e ndryshme e Chelsea tani.

Ndeshjet mes katërshes së madhe - këto dy, plus Liverpool dhe Manchester United - do të jenë kaq të rëndësishme këtë sezon. Duket goxha e qartë se ata do të përfundojnë të pastër nga pjesa tjetër, por në çfarë renditjeje? Këto takime dhe mini liga e tyre do të vendosin për këtë.

Chelsea po shkon shumë mirë dhe i hoqi Spurs mënjanë në pjesën e dytë të së dielës, por unë nuk mund ta shoh këtë një lojë të hapur, sepse asnjë menaxher nuk do të dëshirojë ta humbasë. Parashikimi 1-1.

Chelsea mund të regjistrojë katër fitore radhazi kundër Manchester City në të gjitha kompeticionet për herë të parë nga një sekuencë me tetë ndeshje midis 2005 dhe 2009.

City po konkurron për të fituar ndeshjet e njëpasnjëshme në Stamford Bridge në nivelet më të larta, një arritje që ata e arritën për herë të fundit në 1955.

Asnjë nga 12 ndeshjet e fundit në ligë nuk ka dalë barazim, me Chelsea që ka fituar pesë në shtatë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat