Bajrami, shqiptari i parë në Maqedoni që fiton Kupën si futbollist dhe si trajner

Futboll

Bajrami, shqiptari i parë në Maqedoni që fiton Kupën si futbollist dhe si trajner

Më: 25 maj 2022 Në ora: 20:53
Bajrami, shqiptari i parë në Maqedoni që fiton Kupën si futbollist dhe si trajner

Trofeu i Kupës së Maqedonisë Veriut për këtë edicion shkoi në duart e futbollistëve të Makedonija Gjorçe Petrovit, e cila këtë sezon u drejtua nga një trajner shqiptar si Muharem Bajrami.

Skuadra nga lagja “Gjorçe Petrov” nuk e nisi mirë sezonin 2021/22, por, ecuria e këtij ekipi mori kahje pozitive kur në pozitën e shefit të stafit teknik u emërua 36 vjeçari nga Çairi.

Makedonija Gjorçe Petrovi deri në xhirot e fundit ishte në lojë për të përfunduar e treta në renditjen tabelare në kampionat, ndërsa në kompeticionin tjetër arritën të shkruajnë historinë, duke fituar trofeun e Kupës, pasi në finale mundën Sileksin.

Merita sigurisht se është e futbollistëve që bënë lojën në fushë, por kreatori i asaj loje mban firmën e Muharem Bajramit.

E veçanta e kësaj është se fillimisht Muki theu tabun të bëhet trajneri i parë që do të drejtojë një ekip maqedonase, pasi asnjëherë më parë në histori nuk kishte ndodhur një gjë e tillë. Ndërkohë një rekord personal nëse mund ta quajmë ose që nuk e ka arritur ta prek nga puntorët e futbollit shqiptar në Maqedoni është se askush deri më sot nuk ka mundur të jetë i suksesshëm që edhe si futbollist ta fitojë Kupën e Maqedonisë, por edhe si trajner, ndërsa këtë e ka bërë vetëm Muharem Bajrami.

Një histori në vete dhe e rrallë, pasi Muki fitoi Kupën e Maqedonisë si futbollist me skuadrën e Renovës në vitin 2011, ndërsa këtë vit “rrëmbeu” trofeun e Kupës si trajner i Makedonija Gjorçe Petrovit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat