Oferta 70 milion euro nuk mjafton

Futboll

Oferta 70 milion euro nuk mjafton

Më: 6 korrik 2022 Në ora: 19:30
Matthijs de Ligt

Aventura e Matthijs de Ligt te Juventus mund të ketë marrë fund. Javët e fundit ka pasur shumë këmbëngulje për dëshirën e lojtarit për t’u larguar nga bardhezinjte. Në sfond, presingu total nga Chelsea gati për t’i bërë një ofertë të rëndësishme Juventusit.

Megjithatë, Cherubini dhe drejtuesit e Zonjës së Vjetër e kishin të qartë menjëherë: lojtari do të largohet vetëm përballë një oferte afër 100 milionë eurosh ose përballë pagesës së klauzolës së lirimit. Ngecje në negociatat që lejuan Bayern Munich të hyjë me forcë në operacion dhe të kontaktojë Juventusin për të formuluar propozimin e tyre.

Në fakt, sipas Sky Germany, bavarezët ishin menjëherë përpara bluve, aq sa e gjetën ok e lojtarit për t’u transferuar në Bavari pas takimit mes agjentet e holandezit dhe klubit gjerman. Christian Falk, gazetar i Sport BILD, ka konfirmuar ecurinë e negociatave.

Mbetet për të bindur Juventusin për shumën që do të derdhet në arkat e bardhezinjve. Bavarezët duan te  bejne nje investim total prej 70 milionë eurosh, gjë që nuk e ka lëvizur aspak Agnelli-n, i cili kërkon të paktën 80. Shifra që me siguri do t’i lejojnë Juventusit të japë miratimin përfundimtar të marrëveshjes dhe të mbledhë një shumë të madhe parash që do t’i lejonte të blinin menjëherë një mbrojtes te forte për të mbështetur Bonuccin: Koulibaly është emri i parë në krye të listës së Cherubini.

Ndërkohë, klubi ishte i qartë në fjalët e Maurizio Arrivabene: “Këta janë lojtarë që ndjekin këshillat e prokurorëve apo kolegëve në vend të klubit – shpjegon ai duke iu referuar negociatave që po i largon De Ligt Juventusit – është vështirë të mbash një lojtar, megjithatë, kundder deshire… Por të tre palet duhet të ngrihen të kënaqur nga tryeza e negociatave.

Në fund, vullneti i De Ligt do të mbizotëronte gjithsesi. Lojtari holandez kishte deklaruar në më shumë se një rast, gjatë intervistave publike, se nuk ishte i kënaqur me projektin teknik bardhezi, veçanërisht pasi dy kampionatet përfunduan në vendin e katërt. Ai ka nevojë për sfida të reja dhe Bayerni është padyshim zgjidhja që e kënaq më shumë.

Madje, vitin e fundit ka pasur me shume se nje kontakt me Salihamidzic qe e ka pyetur edhe si ndihet dhe se sa i lumtur eshte ne Torino, pervecse e ka pyetur edhe jashte futbollit dhe familjen.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat