Laporta: Meksika dhe SHBA-ja mbajtën gjallë Barcelonën

Futboll

Laporta: Meksika dhe SHBA-ja mbajtën gjallë Barcelonën

Më: 9 gusht 2022 Në ora: 16:47
Laporta

Presidenti i Barcelonës, Joan Laporta, ka dhënë një intervistë për televizionin “TUDN”, ku ka rrëfyer një histori të vjetër.

Ai ka pranuar se Barcelona ka qenë fare pranë shkrirjes si klub, por ekzistenca e saj është siguruar falë parave të ardhura nga Meksika dhe SHBA-ja.

Numri një i klubit katalanas u është referuar viteve ‘30, më saktë vitit 1936 kur nisi dhe lufta civile në Spanjë dhe Barcelona ishte një nga klubet më të prekura.

“Ne u jemi borxhli Meksikës, si dhe Shteteve të Bashkuara, Barça ekziston sot falë faktit që ishte në turne në Meksikë e SHBA në vitin 1937 gjatë Luftës Civile dhe pati mundësinë e një turneu që filloi një vit më herët.

Ishte kurioze sepse paratë që u mblodhën u futën në një llogari në Paris dhe ato para e shpëtuan Barçën që ishte në rrezik zhdukjeje”, tha Laporta.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat